X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

چوپانان زادبوم من

تو مادر منی

سه‌شنبه 29 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 01:52 ب.ظ

خروجی دهستان چوپانان تا 29 بهمن 1392


خروجی دهستان چوپانان تا 29 بهمن 1392  

 • 92/11/21- 13:47
 • دسته بندی :
 • نویسنده: سینا صمیمی


چوپانان منظم ترین روستای خشتی ایران


تماس با ما


 
 • 92/11/28- 8:0
 • دسته بندی : درد دل های خودمانی
 • نویسنده: سینا صمیمی

 جاده مرگ !

از وقتی که محور اردکان به چوپانان را افتاد یادم میآید  خدا بیامرز مصطفی کلانتری (صغری) با مینی بوسش هر پنجشنبه سرویس میبرد تازه نصف مسیر یعنی طرف محدوده اصفهان خاکی بود و مردم با چه بدبختی میرفتن و می آمدند.

خودم چند بار مسافر آقای کلانتری بودم خداییش از مالش مایه میذاشت ، من جای اون بودم ماشینمو توی این مسیر پراز چاله وچوله نمی انداختم دعا دعا میکردیم کی طرف اصفهان آسفالت بشه و جون همه راحت بشه تازه محدوده راه اردکان – یزد هم آسفالت بود ولی از خاک بدتر بود ...

که آخرشم  متاسفانه  خود آقای کلانتری خدابیامرز توی همین جاده از دنیا رفت.

بنده نمیخوام انتقادی کنم که ناراحتی پیش بیاد ولی الحق و النصاف توی این چند سالی که این جاده راه افتاده چند تا از همشهریای ما توی این جاده غیر استاندارد کشته یا زخمی شدن؟؟ تا کی ما باید ضرر مالی و جانی بدیم تا اقایون مسئولین به فکر بیفتن؟؟ تا کی باید بودجه را بهانه ای برای کشته شدن ما چوپانانی ها و هموطنامون توی این جاده باشه ؟؟ تا کی باید ساکت باشیم و شاهد این مصیبتها باشیم؟؟؟

خدا وکیلی اگر این اتفاق خدایی نکرده برای یکی از مسئولین   ویا نزدیکان مسئولین بیفته چه کار میکنند؟!

تازه دقت کردین توی این 160 و 170 کیلومتری نه پلیس و نه دوربین کنترل سرعت  و نه هیـــچی نیست!!!


بذارید با هم از یزد حرکت کنیم تا برسیم به چوپانان...


شما از کمربندی یزد که میخواهی وارد جاده چوپانان  بشین اول میرسیم به فلکه (چه کنم ؟؟!!) که واقعا اگر کسی برای بار اول به این فلکه برسه به جای چوپانان میره جاده ی هامانه!!

وارد جاده چوپانان که میشوی تقریبا کیلومتر 70 که میرسی اولِ چاله و چوله هاست که باید مثل مسابقه رالی بهترین مسیر را انتخاب کنی که از کجای جاده بری که نیفتی توی چاله یا از مسیر خارج نشی تا اول محدوده ی استحفاظی  اصفهان همین جور یه که گفتم ...

سعی کنید شب نرید تو این جاده که باید تا چوپانان 2 تا رینگ عوض کنید به حوزه استحفاظی اصفهان  که میرسی تازه میفهمی جاده آسفالت چیه؟!!زیاد خوشحال نشید چون به دهنه قدنی که میرسی باید دو دستی به فرمون بچسبین که مبادا ماشین از دستت در نره !!چون بعضی از جاها باید با ماشین پرش کنی میدونی چرا؟؟؟

چون بعضی از جاها چنان نشست کرده که باید 3 تا کمپرسی آسفالت اونجا خالی کنند تا هم سطح جاده بشه!!!خب رسیدیم به جاده اصلی از جنگلبانی که رد میشیم باید با سلام و صلوات و راهنما و بالاخره با هر چی بلدیم با سرعت 120 تا بپیچیم توی جاده گدارو  که اونم اولش خاکیه  وطبق معمول بودجه نداریم  حالا اون بحث ورودی باشه یه موقع دیگه مینویسم که خودش داستانیه.


همشهریان و دوستان عیزیز تا از مسولین نخواهیم،  چیزی درست نمیشه؛ پس به هر طریقی که ممکنه تلفن، نامه ، ایمیل و... پیام خود را به گوش مسئولین برسونید و از اونا بخواهیم که پیگیری کنند تا شاهد این مسائل نباشیم.

مطلب ارسالی از اقای علیرضا فاضلی - بهمن 92

 
 • 92/11/27- 21:35
 • دسته بندی : درد دل های خودمانی
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی

حوض ابریشم تنها باز مانده از جاده ابریشم در منطقه است که مصالح ساخت آن از سنگ وساروج است. بهمین خاطر بسیار زیبا ودلنشین و در این منطقه تحفه ای است که به آن می نازیم.

اما دریغ از یک تفکر درست در ترمیم آن.هم اکنون با سیمان به حساب خودشان مقاوم سازی کردند در صورتیکه با همان سبک وسیاق سنگی خود بسیار مقاوم بود همانطور که سالهای سال پابرجا مانده بود وزیبایی آن در محور اردکان-چوپانان چشم نواز بود.حالا از روی دلسوزی محیط زیست اردکان وجه آن را ازبین برده واکنون به آب انباری میماند که تازگی ساخته باشند.بسیار متاسفیم.

شاید هم با سیمان تیکه هایی از آن را سیمانکشی کرده اند تا بتوانند یادگاری خودشان را بنویسند تا ماندگار بماند.

لطفا در این مورد نظر خود را بیان بفرمایید.باسپاس

حوض ابریشم قبل از بازسازی

Hovze.abrisham - سایت شجره نامه‌ی ما

حوض ابریشم بعد از بازسازی

IMG_1318 - سایت شجره نامه‌ی ما

دستخطی از شاهکار مقاوم سازان قرن 21

IMG_1319 - سایت شجره نامه‌ی ما

 
 • 92/11/26- 23:35
 • دسته بندی : شعر های وطنی
 • نویسنده: سینا صمیمینخستین عشقپر زده مرغ دلم ، در آسمان یاد او

چونکه آمد خاطرش در خاطرم ، کردم وضو

 

چهره ی معصوم او در خط دید چشم من

از برکردم آن کتاب آرزو را،  مو به مو

 

می روم در خانه ی متروک و سوت و کور او

مانده بر خاک حیاط نقشی یقین ، از پای او

 

می زنم بر شیشه ی درب اتاقش تقه ای

این منم آن دلشکسته بشگا ،  ای آرزو

 

می چکد بر گونه هایم  قطره های ، اشک گرم

دیده می گرید و دل در حسرت ،  یک گفتگو

 

کاغذی از هم گسسته بود ، بر یک آینه

نامه ای ناخوانده هست و نام من نقش است برو

 

آه کجایی ای نخستین عشق من در روزگار

سرزند نگاه من بر هر طرف بر همه سو

 

زار و گریان پا برون بگذاشته ام ، از خانه اش

ای دریغا ریخته آن پیمانه و بشکست سبو

 

 دلنوشته  محمود همایونی

 
 • 92/11/26- 17:0
 • دسته بندی :
 • نویسنده: سینا صمیمی

نویسنده: نسل سومی

منبع : وبلاگ چوپانان آباد

مهندس علی عسکریان یکی از اولین دانش آموزان دبستان ستوده چوپانانمهندس عسکریان یک نسل سومی از چوپانانی های اصیل هستند و با خواهشی که از ایشان کردم به 

پرسشهای من پاسخ فرمودند و من برای معرفی ایشان به جامعه چوپانانی ها مصاحبه خود را با ایشان با 

اجازه خودشان منتشر می سازم  من مهندس را به عنوان یک سازنده و مدیری کاردان اما ساکت و آرام می 

شناسم که خدمات بزرگ ایشان را شما نیز می توانید در زیر بخوانید و به او افتخار کنید
1- جناب آقای مهندس عسکریان من شما را به عنوان یک چوپانانی اصیل می شناسم ولی ممکن است در 

چوپانان مردم کمتر شما را بشناسند ممکن است خود را معرفی کنید

  اینجانب علی عسکریان متولد تیر ماه 1317 آنطوریکه والدین اظهار میداشتند بعد از سیل و خرابی قلعه در منزل حسینعلی مبینی متولد شدم ...

بقیه در ادامه مطلب

 
 • 92/11/26- 11:0
 • دسته بندی :
 • نویسنده: سینا صمیمی
عکاس : خانم مسائلی 

10 - سایت شجره نامه‌ی ما


2 - سایت شجره نامه‌ی ما

8 - سایت شجره نامه‌ی ما

9 - سایت شجره نامه‌ی ما

1 - سایت شجره نامه‌ی ما

4 - سایت شجره نامه‌ی ما

ادامه عکس ها در ادامه مطلب

 
 • 92/11/25- 12:50
 • دسته بندی : جواب به کاربران
 • نویسنده: سینا صمیمی
همشهریان عزیز چوپانانی میتواننند مقاله ها،شعر ،خاطرات ،مصاحبه ها و عکس و فیلم های خود رو برا درج در سایت(با نام خود) به ادرس زیر ایمیل کنند .


choopananvatan@yahoo.com


اضافه شدن قسمت شماره تلفن های ضروری چوپانان به قسمت نوار بالای سایت . برای اضاف کردن و تصحیح این شماره ها از طریق ایمیل به ما اطلاع دهید. 

با سپاس

 
 • 92/11/25- 12:7
 • دسته بندی : اطلاعیه ها
 • نویسنده: سینا صمیمی
اطلاعیه شورای اسلامی ، دهیاری ، نیروس انتظامی ، حوزه مقامت بسیج  و اورژانس چوپانان در رابطه با عدم پارک در کوچه های بافت قدیم چوپانان 

ضمن تشکر از سازمان های فوق ،  اطلاعیه اخیر اگر بدرستی و جد اجرا شود و همشهریان عزیز رعایت کنند میتواند در ایام عادی و ایام و مراسمات مهم  سال در چوپانان باعث سرویس دهی دقیق و به موقع ارگانها شود.

_جهت رسیدیگی به تماس های اورژانسی و حضور به موقع آنها
_امکان دسترسی ماشین های جمع آوری زباله دهیاری چوپانان
_از همه مهتر در صورت پارک نکردن خودرو در معابر محلات قدیم چوپانان علاوه بر مسائل بالا همشهریان وساکنین که اکثرا افراد مسن هستند براحتی رفت و آمد میکنند و معابر بسیار زیبا تر و کار آمد تر میشود.

یکی از مهمترین حسن این اطلاعیه این است که با اعمال این قانون با جلوگیری از پارک و یاعبور مرور ماشین از این معابر میتوان از بافت زیبا و ارزشمند روستا به خوبی نگهداری کرد و همچنین جلو گیری از تخریب جداره های خانه ها و نشست زمین در معابر  قانونی که بسیاری از شهر هایی از قبیل یزد و کاشان و اصفهان و... برای جلوگیری از تخریب بافت های و اماکن قدیمی ارزشمند سالها تلاش کردند ...
 
 • 92/11/25- 5:40
 • دسته بندی : اخبار چوپانان
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی
نماینده نایین و خوروبیابانک خبر داد

پیشرفت ۹۰ درصدی تنها بیمارستان خور و بیابانک

نماینده مردم شهرستان نائین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی گفت: بیمارستان خور وبیابانک پیشرفت ۹۰ درصدی داشته و در دیدار با استاندار نسبت به تکمیل آن قول‌های مساعدی داده شده است.


به گزارش اینا به نقل از تسنیم، سید حمیدرضا طباطبایی نایینی، پیرامون آزاد‌سازی پروژه مسکن مهر اظهار کرد: این اقدام دولت سبب رونق بازار مسکن می‌شود و هر چقدر اموال مردم در قید وبند نباشد، وضعیت خروج این بازار از رکود بیشتر محقق می‌شود.

وی به بودجه در نظر گرفته شده در سال 93 برای شهرستان نائین، خور و بیابانک اشاره کرد و گفت: در ردیف‌های استانی، بودجه‌ای برای شهرستان در نظر گرفته شده و در دیدار با استاندار نیز، وی قول مساعد برای تکمیل بیمارستان خوروبیابانک داد.

نماینده مردم شهرستان نایین، خور و بیابانک در مجلس با بیان این که بیمارستان خور و بیابانک 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته، افزود: با مجوز سازمان انرژی اتمی، دستگاه سی‌تی اسکن بیمارستان نائین نیز نصب می‌شود.

وی با بیان این که ردیف بودجه‌ای برای خط جاده طریق‌الرضا تخصیص داده شده، بیان کرد: علاوه بر تخصیص بودجه برای جاده جندق و گرمسار، برای اب شرب نائین نیز بودجه‌هائی در نظر گرفته شده است.

طباطبائی به تهدیدات نظامی مقامات آمریکا علیه ملت ایران نیز اشاره و خاطرنشان کرد: این بار نخست نیست که مقامات آمریکا علیه مردم و منافع ملی ایران موضع‌گیری می‌کنند و وزارت امور خارجه باید در این بخش موضع صحیح را انجام دهد اما ملت ایران در مقابل تمامیت‌خواهی استکبار مقاومت می‌کند.

وی با بیان این که همه مسئولان باید در مسیر وحدت ملی گام بردارند، تصریح کرد: همه مردم و مسئولان باید در مسیر منافع کشور حرکت کنند.

نماینده مردم شهرستان نائین، خور و بیابانک در مجلس به رابطه ایران با سایر کشور‌ها نیز اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در رابطه با کشور‌های که به رسمیت می‌شناسد، منافع ملی خود را در نظر می‌گیرد و در این مسیر علاوه بر روابط 2 جانبه، روابط منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای را نیز در نظر می‌گیرد.

 
 • 92/11/25- 5:36
 • دسته بندی : اخبار چوپانان
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی
منبع:چوپانان آباد

معدن طرز - شرکت فلزان یزد

عکس از :محمدرضا نجفیان

نمادی ازمحل چاه معدن طرز:از راست به چپ علی اصغرفاتح.مرحوم حاج علی آقانجفیان.مرحوم آقامحمد جلالپور

 
 • 92/11/25- 5:34
 • دسته بندی : اخبار چوپانان
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی

تولدی دیگر

منبع:چوپانان اباد

خوشبختانه نویسنده و محقق و پیشکسوت ارجمند جناب استاد حاج آقا مهدی افضل فصلی دیگر  از فعالیت فرهنگی خویش را در قالب وبلاگ آغاز نمودند امیدوارم فعالیت ایشان مورد استقبال همگان قرار گیرد 
 ایشان در معرفی خود نوشته اند:
در سال 1331 در چوپانان متولد شدم. بازنشسته آموزش و پرورش و دارای مدرک کارشناسی تاریخ می باشم. کتاب چوپانان نگین کویر و افسانه ریگ جن از جمله تالیفات اینجانب می باشد.


مهدی افضل
 
 • 92/11/25- 1:0
 • دسته بندی : آداب ورسوم و فرهنگ چوپانان
 • نویسنده: سینا صمیمی


بازی اَلَّه (الک دولک)نوع بازی : دسته جمعی

تعداد بازیکنان :حداقل در هردسته 10 نفر

سن بازیکنان 12 تا17 سال

وسایل بازیدوتا آجریا سنگ، یک قطعه چوب به طول 10سانتی متر به نام الک ویک قطعه چوب به طول یک متربه نام دولک

محل بازی: فضای باز، زمین صاف وهموار

هدف بازیرشد مهارتهای حرکتی، چابکی وتقویت عضلات دست وپا


وسائل مورد نیاز:

۱- دوعدد جوب (یک چوب کوچک به اندازه بیست الی چهل سانتیمتر و یک چوب بزرگ به اندازه ۶۰ الی ۱۰۰ سانتیمتر)
۲- دو عد د آجر یا سنگ

تعداد بازیکنان:  دودسته مساوی ( ۵ نفر یا بیشتر)
قوانین بازی:
۱- اگر موقع زدن  جوب بزرگ به جوب کوچک برخورد نکند فرد بازنده می شود

۲- اگر طرف مقابل چوب کوچک را که در هوا می باشد تاقبل از برخورد به زمین بگیرد ، تیم باخته وجای آنها عوض می شود وتمام امتیاز تیم صفر می شود.

۳- اگر فاصله چوب کوچک تا سنگ کمتر از اندازه چوب بزرگ باشد فرد بازیکن بازنده می باشد.

۴- هنگامی که چوب کوچک روی زمین قرار داردو فرد بازیکن باچوب بزرگ روی آن می زند تا به هوا پرتاب شود اگر چوب به زمین برخورد کند فرد بازیکن بازنده می شود( گندیدن )

۵- امتیاز بازی توافقی می باشد مثلا" ۵۰۰ یا عددی دیگر.

۶- هر تیمی که امتیاز بگیرد  از تعداد امتیاز تیم حریف کم می شود .


 نحوه بازی:

ابتدا با تر وخشک کردن تیم شروع کننده را مشخص می کنند.

تیم شروع کننده پشت سنگ می ایستد وتیم دیگر در زمین بازی پخش می شوند.

ابتدا دوسنگ را با فاصله کنار هم قرار می دهند وچوب کوچک را روی دو سنگ می گذارند و اولین بازیکن با چوب بزرگ ،چوب کوچک را به هوا پرتاب وزیر آن می زند . اگر افراد تیم حریف چوب را در هوا گرفتند تیم بازنده وجای آنها عوض می شود ولی اگر چوب روی زمین افتاد یکی از افراد تیم مقابل چوب را برداشته واز همان جا چوب را به طرف سنگ پرتاب می کند اگر به چوب بزرگ بخورد یا فاصله آن کمتر از چوب بزرگ باشد فرد بازیکن بازنده وجایش عوض می شود در غیر این صورت بازیکن مجاز است سه ضربه به چوب کوچک بزند بدون آنکه چوبش به زمین برخورد کندتا فاصله چوب کوچک را باسنگها زیاد کند سپس با چوب بزرگ فاصله بین چوب کوچک وسنگها را اندازه می گیرند وبه عنوان امتیاز حساب می کنند.

بازی به همین صورت ادامه پیدا می کند تا هر تیمی که امتیاز آن به حد نصاب برسد برنده می شود .
جریمه تیم بازنده :

تیم بازنده باید به تیم برنده سواری بدهد به این صورت که هر فرد بازنده یک نفر از تیم برنده را روی پشت خود سوار کرده ومسافتی را طی می‌کند.

یا اینکه چوب را پرتاب می کنند وفرد بازنده باید یک نفس حرفی (مثلا" زوووو) را بگوید و بدود و چوب را بیاورد اگر در بین راه حرفش راقطع کند تنبیه می شود.
 
 • 92/11/24- 0:38
 • دسته بندی : خاطرات و معرفی بزرگان
 • نویسنده: سینا صمیمی
منبع: چوپانان آباد

سیدجعفر موسوى, ریاض - سایت شجره نامه‌ی ما

نویسنده : نسل سومی

اهالی چوپانان چون تقریبا همگی شیعه اثنی عشری بودند و برای انجام امورات مذهبی  وبیان مسائل دینی و ذکر مصیبت امام  حسین (ع ) و یارانش و ذکر مصیبت فاطمه زهرا سلام الله علیها و شناخت بیشتر دین مبین اسلام و تاریخ آن به مبلغی روحانی نیاز داشتند در صدد بر آمدند که فردی روحانی را ساکن روستا کنندبرای این امر با مشورت هایی که با روحانیان و معتمدین خور و فرخی انجام دادند تصمیم گرفتند سید جعفر را به چوپانان دعوت کنند این بود که مالکان سالیانه ای جهت ایشان در نظر گرفتند و قطعه زمینی را هم برای ساخت منزل به ایشان منتقل کردند و با این توافق سید جعفر به چوپانان هجرت نمودند

سیدجعفر تنها فرزند ذکور سید اسدالله موسوی خوری بود که در خور در محضر درس ملا ها و روحانیون خوری درس خوانده بود و در خور ملبس به لباس روحانیت گشته بود و سالها با چند شتری که خود و خانواده اش داشتند امورات زندگی را با شتر داری می گذراند تا اینکه به عنوان روحانی چوپانان بر گزیده شد و دیگر تا پایان عمر در امور مذهبی چوپانان ایستاده بود و در امور کفن و دفن مردگان بسیار جدی بود و به خاطر دارم که برای کلیه مردگان چوب هایی از برگه خرمای تازه می برید و آیات و یا شعار های اسلامی و شهادتین را با چاقو بر آن می نگاشت و مطابق سنت پیامبر آنها را با دفن مردگان در خاکشان قرار می داد

سید جعفر بر تمامی مردگان در چندین دهه نماز خواند و تلقین در بالای قبر آنها قرائت کرد

او در تمام مدت حضورش در ایام محرم و صفر بر منبر رفت و ذکر مصیبت امام حسین (ع) را خواند

سید جعفر در ایام فاطمیه سه شب به منبر می رفت او از اجرای نماز جماعت خودداری می کرد و من ندیدم که ایشان غیر از موقع خواندن نماز میت در جای دیگری نماز جماعت بخواند

با همکاری مالکان چوپانان موفق به گرفتن دفتر ازدواج شد سید جعفر از پذیرفتن دفتر ثبت طلاق اکراه داشت و حاضر به پذیرفتن چنین امری نبود . سید جعفر سالها پسران و دختران چوپانانی را به عقد هم در آورد و ازدواجشان را ثبت دفتر کرد نمی دانم چرا ولی سید جعفر هیچگاه صیغه عقد را تک نفره اجرا نمی کرد مدتها این صیغه را با همکاری شیخ مستقیمی که یک فرد مکّلا بود می خواند و از زمان ورود سید حسین (سید دلتنگ) شیخ مستقیمی این کار را به ایشان محوّل کرد

شهرت سید جعفر" ریاض" بود و مردم اورا سید ریاض می گفتند از سید احمد فرزند ایشان چرایی این امر را سوال کردم ایشان فرمودند که مرحوم سید جعفر طبع شاعرانه داشته و شعر های زیادی سروده است و در اشعار خودرا " ریاض " تخلص کرده است . اما متأسفانه نه خود اشعارش را جمع آوری کرده و نه فرزندانشان به این امر اهتمام نموده اند لذا هیچ اثری از او در زمینه شعر باقی نمانده است.

از خصوصیات بارز سید ریاض باید به شوخ طبعی ، او حتماً اشاره شود در بالای منبر وقتی از رفتاری انتقاد میکرد بلافاصله می گفت که من این حرفها را برای مردم پشت کوه گفتم و الا شما مردم بسیار خوبی هستید که همه مردم با این تأکید آخر او که بارها در روی منبر تکرار شده بود بلند می خندیدند. سید ریاض انسانی بسیار قانع و چشم و دل سیر بود و برای مال دنیا اصلا حرص نمی خورد . اهل کار هم بود و من بارها در دشت چوپانان او را دیده بودم که بدون عبا و عمامه بالای درخت خرمایی است و درخت را هرس می کند و در دوران بچگی این سوال برایم مطرح شده بود که مگر می شود سید ریاض عمامه نداشته باشد و بالای درخت هم برود؟

سید ریاض در ازدواج اوّل با مرگ همسر و یک فرزند کوچک تنها می ماند تا اینکه بعد از مدتی با ساره خاتون از اهالی اردیب مجددا ازدواج می کند و هنگام مهاجرت به چوپانان همسر دوم ایشان، او را همراهی می کند که نتیجه ازدواج دوم هم 4 فرزند برومند است که اهالی انها را کاملا می شناسند

بالاخره در روز 55/10/14 در سن 63 سالگی سید جعفر دعوت حق را لبیک می گوید چند روز قبل در کنار جوی آب هنگامی که عدّه ای با هم صحبت می کنند به علت نا مشخصی ناگهان سید جعفر به داخل  جوی آب می افتد و خیس می شود چون روز سردی بوده است تا او به منزل مراجعت می کند سرمای شدیدی می خورد و بیماری او به ذات الریه تبدیل می شود و از این ماجرا به دیار باقی می شتابد ،مردم با حزن و اندوه فراوان جنازه او را به قبرستان چوپانان می برند و در میان پدران و مادران خود او را به خاک می سپارند فکر می کنم که او تنها روحانی دفن شده در مزار چوپانان است،  خداوند او را بیامرزد. 
 • 92/11/22- 11:12
 • دسته بندی : معماری چوپانان
 • نویسنده: سینا صمیمی


بررسی شبکه معابر روستا شامل سطح بندی معابر ، تعیین طول و عرض  آنها، شیب معابر و

 تعیین نوع وسایل نقلیه وحجم تقریبی تردد آنها در معابر اصلی با استفاده از اطلاعات محلی


 

معابر روستا بر اساس سطح عملکرد به چهار دسته اصلی تقسیم میشود که عبارتند از :


1_ اصلی درجه یکپوشش این معابر در قدیم خاکی بوده و در دوطرف آن دو جوی اب که از قنات روستا به سمت

 محل کشتزار و باغات اهالی سرازیر بود و باغچه هایی غیر منظم بصورت پراکنده برای کاشت

 درخت وجود داشت .امروزه مسیر این دو جوی آب هنوز برقرار است و دوطرفه معبر اصلی

 روستا قرار دارند و پوشش آن آسفالت میباشد و دوطرف آن پیاده رو سازی جهت عبور اهالی

  شده است و قسمت هایی از فلکه غدیر تا حدودا کوچه شهید مرتضوی باغچه هایی جهت ایجاد

 فضای سبز وجود دارد اما متاسفانه از آن قسمت به سمت شمال روستا هیچگونه باغچه وجود

 ندارد و چهره ای نامطلوب به این معبر داده است .

در حاشیه این معبر اصلی بیشترین فضا های تجاری و فروشگاه ها قرار دارد که بیشتراهالی از این محور جهت برگزاری مراسمات راهپیمایی و عزاداری و خرید و فروش مواد غذایی استفاده میکنند.


2_اصلی درجه دو


معابر اصلی درجه دو به محور هایی اطلاق میشود که نسبت به معابر اصلی درجه یک از تردد

 کمتر برخوردار میباشد و در وضعیت موجود ، محور حاشیه ای بافت جدید که به صورت یک

 رینگ دور روستا گسترش دارد اصلی درجه دو محسوب میشود.

در حاشیه این معابر قسمت های اداری از جمله : مخابرات ،جهاد کشاورزی ، هواشناسی و ...

 قرار دارد وهمچنین خانه های جدید نیز اکثرا در این معابر قرار دارند.

 

3_فرعی درجه یک


محمورهایی که ارتباط بین دو محور اصلی درجه یک و دو را برقرار مینمایند ودارای نقش جمع

 کننده میباشد و نیز ارتباط درون محله ای را فراهم میکنند.به عنوان فرعی درجه یک تعریف شده

 اند واین نوع معابر در محدوده بافت در نقشه ی درجه بندی معابر مشخص شده است .


سیما این معابر به گونه ای است که خانه های دوطرف با ارتفاع 4 الی 5 متر با اندود کاهگل

 همراه با درگاهایی برای وردو به خانه و درب های چوبی برای نگهداری اهشام و تیر های

 چراغ برق چوبی میباشد که جبه های مجاور کوچه  هیچگونه پنجره ندارند و ازاره هایی اجری

 و گاها سنگی تا ارتفاع 30 سانتی متری از سطح کوچه دارند. در ایامی از سال با توجه به

 تفاوت فصل ها سایه روشن هایی زیبا در این کوچه های اتفاق میافتد.

4_فرعی درجه دو


مابقی معابر روستا که از محور های فوق الذکر منشعب شده و دسترسی واحدهای مسکونی را

 برقرار مینماند.در ردیف معابر فرعی درجه دو دسته بندی شده اند .


 چگونگی شیب ها و نوع عملکرد هر یک در بافت روستا :


شیب عمومی  بافت کالبدی از شمال به جنوب و از جنوب شرقی وشرق به جنوب غربی است

 ،شیب معابر روستا از یک تا پنج در صد  در نوسان است .

سلسه مراتب شبکه راه روستایی چوپانان

سسله مراتب راهسطح (متر مربع)درصد
اصلی درجه 139162 26/2
اصلی درجه 23632424/3
فرعی درجه 14457329/8
فرعی درجه22947019/7
مجموع149529100

شناخت و تعیین محدوده محلات و مراکز آنها :


عموما در محدوده کالبدی روستاها، مناطقی از بافت فیزیکی نحت عنوان محله شناسایی

 میشوند.این محله در مواردی از زیر ساخت های اجتماعای و قومی مستحکمی برخوردار

 هستند.

همان طور که در سابقه پیدایش روستا اشاره شده بافت روستا بعد از سال 1317 شکل گرفته

 است ، بر اساس اطلاعات به دست آمده در حال حاضر دو محله که چوپانان قدیم و شهرک

 جدید نامرده میشوند در روستا وجود دارد .


منابع :

 طرح هادی روستای چوپانان ( طرح بازنگری )

پروژه روستای 1 چوپانان بهار 91 سینا صمیمی - امید گلستانی

 
 • 92/11/21- 11:13
 • دسته بندی : پیام تسلیت
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی

بقاء مختص ذات اقدس الهی است

شادروان باقرکلباسی که سالهای زیادی را در تهران می زیست وبازنشسته شد پس از بازنشستگی  باتفاق همسرش به چوپانان آمدند وچوپانان را برای سکونتش انتخاب نمودند واز هوای پاک روستا که پزشکش به وی پیشنهاد داده بود استفاده میکرد .

شادروان کلباسی سرانجام در سن 88سالگی صبح امروز در چوپانان بدرود حیات گفتند وپیکر پاکش امروز  به ارامگاهش به انارک منتقل می شود.
وی در شهر انارک آرامگاهش را ساخته بود وطبق وصیتنامه اش در انارک ودر آرامگاه خصوصی اش بخاک سپرده خواهد شد.
این مصیبت بزرگ را ابتدا به مردم فهیم چوپانان وبه خانواه محترم کلباسی تسلیت عرض نموده وبرای آنمرحوم علو درجات وبرای بازماندگان صبر جمیل از خدای بزرگ ارزومندم.
روحش شاد ویاد وخاطره اش گرامی باد.

 
 • 92/11/21- 9:52
 • دسته بندی : اطلاعیه ها
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی


برنامه وزارت آموزش و پرورش، انتخاب مشمولینی است که کسر خدمت ندارند و در این خصوص از متقاضیان، تعهد خدمت اخذ می‌شود.
به گزارش اینا به نقل از فارس، بخشنامه جذب سرباز معلم اواسط بهمن به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شده است.

در این بخشنامه تأکید شده است که در جذب و به‌کارگیری افراد، ارتباط رشته تحصیلی با رشته تدریس کاملاً رعایت شود و از مشمولین واجد شرایط دارای برگه آماده به خدمت بدون مهر غیبت که تاریخ اعزام آنها اردیبهشت و تیرماه 93 است، از تاریخ وصول بخشنامه لغایت تاریخ مندرج در جدول زیر ثبت‌نام صورت گیرد.

مرحلهافراد مجاز برای ثبت‌نامپایان ثبت‌نام و ارسال اسامی به گزینشدریافت پاسخ گزینشارسال اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی به حوزه ستادی
اولدارندگان برگه اعزام اول اردیبهشت 93 الی دوم تیرماه 9330 بهمن ماه 9220 فروردین ماه 939 اردیبهشت ماه 93
دومدارندگان برگه اعزام اول اردیبهشت 93 الی دوم تیرماه 9320 اسفند ماه 926 اردیبهشت ماه 93

داوطلبان باید از سلامت کامل جسمی و روحی و روانی متناسب با شغل معلمی برخوردار باشند (به تأیید اداره کل آموزش و پرورش)؛ برگه آماده به خدمت پذیرفته‌شدگان باید ممهور به مهر انجام واکسیناسیون باشد.

به گزارش فارس، برنامه وزارت آموزش و پرورش، انتخاب مشمولینی است که کسر خدمت ندارند و باید در این خصوص از متقاضیان، تعهد خدمت اخذ شود؛ متقاضیان در صورت کتمان کسر خدمت و سپس درخواست استفاده از آن در طول سال تحصیلی، ملزم به جبران خسارات مادی ناشی از «خروج قبل از پایان سال تحصیلی» و «هزینه‌های دوره آموزشی بدو خدمت» هستند؛ اتمام اشتغال معلمان وظیفه پس از اتمام خدمت موظف غیرمجاز است.

اگر مشمولان قبلا درخواست معافیت پزشکی و یا تحصیلی کرده باشند، سازمان وظیفه عمومی اعزام وی را لغو نموده و لذا از لیست سرباز معلمان کنار گذاشته می‌شوند؛ لازم است این افراد، در مهلت ثبت‌نام، نسبت به ابطال درخواست معافیت، اقدام کنند.

 
 • 92/11/20- 11:47
 • دسته بندی : مکان های دیدنی و گردشگری , زیست چوپانان
 • نویسنده: سینا صمیمی
نقل از:www.irandeserts.com

موقعیت جغرافیایی 
 


 

نام انگلیسی : Du-Bagh hole   

نام فارسی :  گود دو باغ

گود دو باغ در موقعیت جغرافیایی lat=33.6943185 lon=54.0716859 در نیمه شمالی منطقه دم ریگ جن، در 30 کیلومتری شمال شرق دهستان چوپانان در استان اصفهان واقع است. این گود پوشیده از اجتماعات انبوه درختچه های سیاه تاغ است که انبوه بودن این پوشش در نوع خود کم نظیر است. دو باغ در میان محاصره اجتماعات عظیم ماسه ای دم ریگ جن واقع شده است و فرورفتگی آن در میان این اجتماع باعث شده که موقعیت خوبی برای حفاظت از تاغها در برابر وزش بادهای منطقه و در نتیجه حفاظت از ریشه درختچه های تاغ ایجاد شود. همچنین خاصیت اسفنجی و جذب بالای آب در ماسه باعث شده که درختچه ها برای دستیابی به آب مورد نیاز با دشواری زیادی مواجه نباشند. گود شامل دو باغ مجزای غربی-شرقی است که توسط یک دیواره ماسه ای از یکدیگر جدا شده اند. باغ غربی دارای وسعت بیشتری است و طول آن در حدود 360 متر است و باغ شرقی طولی در حدود 130 متر را دارا است. نامگذاری منطقه نخستین بار توسط جناب علی پارسا و به دلیل شباهت بصری منطقه به دو باغ مجزا در پیمایش پیاده ریگ جن در سال 1388 اتجام گرفت.
 
ارتفاع تپه های ماسه ای شمالی از کف گود در حدود 90 متر و تپه های جنوبی در حدود 55 متر است. فاصله گود دو باغ در جهت شمال تا انتهای مناطق ماسه ای در حدود 4 کیلومتر و در جهت جنوبی در حدود 10 کیلومتر است.
 
به دلیل وجود پوشش انبوه، منطقه پتانسیل بسیار مناسبی برای استتار و زیست جانوران کویری دارد. بر اساس مشاهدات میدانی رد گرگ، کفتار و گربه شنی در منطقه مشاهده گردید. وجود استخان های خرد شده شتر در این منطقه که تنها توسط کفتار امکان پذیر است، گواهی بر این ادعا است. وجود ارتفاعات زرومند در فاصله 20 کیلومتری شمال شرق، و ارتفاعاتی در فاصله 20 کیلومتری جنوب این منطقه دسترسی سگ سانان منجمله گرگ و کفتار را به این منطقه محیا کرده است.  همچنین کارکال، روباه شنی، انواع عقرب و مار، شاهین، پا مسواکی و... از دیگر جاندارانی هستند که به احتمال زیاد این منطقه را به عنوان زیستگاه انتخاب کرده اند.
 
دسترسی به منطقه دو باغ نیاز به مهارتهای فنی در رانندگی خارج از جاده دارد و از دو مسیر امکانپذیر است. مسیر اول از سمت جنوب دیواره ماسه ای دم ریگ جن و جاده قدیم ارتباطس خور-انارک از روستای الله آباد چوپانان به سمت شمال و از میان دره حد فاصل  انبوه تپه های ماسه ای تا منطقه دو باغ و مسیر دوم از سمت شمال دیواره ماسه ای دم ریگ که مسیر دشوارتری است.
  
 • 92/11/18- 17:13
 • دسته بندی : مقاله ها
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی

برای گذر از این جاده از سمت نایین پس از طی 170کیلومتر به چوپانان وپس از 90کیلومتر به شهر خور وابتدای جاده طریق الرضا به این جاده دیدنی میرسیم.

طبس ـ خور و بیابانک


جاده‌های کویری فقط به دلیل بافت بیابانی اطرافشان زیبا نیستند؛ اگر در یک غروب زمستانی یا حتی پاییز در جاده طبس به خور و بیابانک حرکت کنید، احساس می کنید جاده از میان دریا می‌گذرد. بازتاب نور در دوسوی جاده، دریایی را پیش چشمان بیننده ترسیم می‌کند که دریا نیست، اما تا آن را لمس نکنید باور نخواهید کرد که فقط نمک سراسر چشم‌اندازتان را فراگرفته است. دیدنی‌هایی همچون تل‌ماسه‌ها، قلعه‌های اسماعیلی، درختان کهنسال و سدهای تاریخی ‌که به این و هم شگفت‌انگیز اضافه کنید، دلایل کافی برای سفر به طبس را خواهید یافت.


برای رسیدن به جاده جندق -معلمان پس از طی مسیر از نایین وگذر از چوپانان بافاصله 60کیلومتر به این جاده زیبا میرسیم.

 جندق ـ معلمان

اگر به تصاویر شگفت‌انگیز، وهم‌آلود و زیبای کویری علاقه‌مندید، جاده جندق به معلمان را از دست ندهید. این جاده از قلب کویر مرکزی ایران می‌گذرد و جنوب و شمال آن را به هم وصل می‌کند. به احتمال زیاد در طول جاده تنها خواهید بود و هنگام طی مسافت حدود 200 کیلومتری این جاده انواع بافت‌های عجیب و غریب کویری را مشاهده خواهید کرد.


بقیه تصاویر را در ادامه مطلب ببینید...
 
 • 92/11/18- 12:30
 • دسته بندی : اخبار چوپانان
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی

چوپانان  و .........نگاهی به آینده.!!؟؟
با رای نمایندگان مردم چوپانان آقای محمود مختار بعنوان دهیار چوپانان منصوب شدبرای ایشان آرزوی توفیق وروز افزون داریم وامیدواریم که این پروژه های نیمه تمام دنبال شود از جمله بلوارخلیج فارس تا آخر ادامه یابد نه همین 100متر باقی بماند.. بلوار امام رضا از حدفاصل فلکه جدید تا ابتدای جاده خور نیز که در دستور کار دهیار قبل بود ساخته شود.ما امیدواریم بحث عمران وابادانی چوپانان همچون یک سال گذشته داغ وداغتر شود .ما امیدواریم این قطاری که با هل وبا بوکسل راه افتاده بود ازحرکت باز نایستدما به اینده چوپانان امیدواریمما امیدواریم هرکس این پست را می پذیرد برای پیشرفت ابادانی باشد نه بعنوان شغل این مسند را بنگرد.ما امیدواریم که دهیاری را به چشم یک شغل نگاه نکنیم.وما امیدواریم که از روی بیکاری به اینجا نیامده باشیم.ضمن تبریک وتهنیت به اقای محمود مختار بعنوان دهیار جدید که از سوی شورای محترم روستا انتخاب شدند ارزوی موفقیت روزافزون در همه زمینه ها را داریم و اینده چوپانان را از هم اکنون ترسیم کند. .بلکه مسئولان محترم بالا دستی دیگر دست از سر چوپانان بردارند واولین جایی که بخشنامه را پیاده ورعایت میکنند چوپانان نباشد.خداکند بخشنامه جدیدی فعلا معاون اول ننویسند که افرادی که دیپلم  دارند وبیکاربوده اند هم نمیتوانند دهیار شوند.خدا کند که دربخشنامه جدید بندی بعنوان این نباشد که افرادی که سابقه کار وخدمات اجرایی ندارند نمیتوانند دهیار شوند.ضمن تقدیر وتشکر از دهیار قبلی آرزوی سلامتی وموفقیت برای ایشان میکنیم امیدواریم که هرکجا هستند سلامت باشند ودوست داریم از جمعیت روستا نکاهند ودر خود ابادی بمانند. سپاس
 
 • 92/11/17- 11:11
 • دسته بندی : درد دل های خودمانی
 • نویسنده: سینا صمیمی

درخواست از دوستداران میراث فرهنگی چوپانان در پروژه زیباسازی  چوپانان

    

عکس از ذبیح الله مرتضوی 

در راستای زیباسازی وجلوه بخشیدن هر چه بیشتر به بخش آثارباستانی چوپانان  بویزه بادگیرها بخصوص هنگام شب نیاز به نورپردازی در اطراف بادگیرها میباشد وبرای اینکار همت شما جوانان عزیز واهالی محترم را میطلبد وبا وجود اینکه هزینه بالایی را جهت نورپردازی برای هر بادگیر نمی خواهد فقط یک همت میخواهد تا در شب روستایمان چشم انداز زیبا وخیره کننده ای را داشته باشد پس از هم اکنون برنامه ریزی نمایید تا حالا که ایام عید نوروز در پیش است از تعطیلات استفاده کنیم ولوازم موردنیاز را هر شخصی برای خانه خود یا پدری ویا مادربزرگش خرید کند وانشااله برای نوروز هرکسی بادگیر منزل خود را نورپردازی کند.

لوازم مورد نیاز چند متر سیم وکابل ویک کلید برق ویک پروزکتور کوچک یا لامپ رنگی یا کم مصرف با حفاظ در مقابل باران وباد میباشد که روی پشت بام مقابل بادگیر درل پایین آن نصب میشود ونیازی نیست که همیشه روشن باشد .در ایام نوروز واعیاد وجشنها ومناسبتها از ان استفاده میشود.

برای اینکه اکثر خانه ها را پیرزنها ویا پیرمردها تشکیل میدهند بهتر است که کلید قطع ووصل برق را در حیاط ودر دسترس انان قرار دهید.

از طرف سازمان میراث فرهنگی در نظر است بودجه ای برای ترمیم وبازسازی بادگیر های چوپانان اختصاص یابد اما برای اینکه توجه مسئولان را دراین خصوص جلب نماید نیاز به راهکارهای اینگونه ای هست تا مسئولان بدانند که مامردم چوپانان علاقه شدیدی به میراث گرانبهای گذشتگان خود داریم .

لذا از تمامی جوانان عزیز که دوستدار پیشرفت وآبادانی چوپانان هستند وهمینطور اهالی محترم درخواست مینماییم در این امر مهم سهیم شوند وبی تفاوت از کنار ان رد نشوند وبرای تعطیلات نوروز حتما هر کسی خانه  خودش راکه دارای بادگیر است را در حد زیباسازی وروشنی نورپردازی کند.

انشااله روزی بیاید که تمامی گردشگرانی که از کنار این الماس زیبای کویری  درشب میگذرند تا به مصر وخور وگرمه بروند به چوپانان که میرسند ترمز رابکشند واز زیبایی های الماس خوش تراش کویر لذت ببرند.

باسپاس:انجمن دوستداران میراث فرهنگی وگردشگری چوپانانتصویر، image، عکس، سی و سه پل، اصفهان

 
 • 92/11/17- 11:9
 • دسته بندی : کلیپ ها و عکس ها
 • نویسنده: سینا صمیمی

عکاس : خانم مسائلی 

1 - سایت شجره نامه‌ی ما

3 - سایت شجره نامه‌ی ما

6 - سایت شجره نامه‌ی ما

2 - سایت شجره نامه‌ی ما

4 - سایت شجره نامه‌ی ما

 
 • 92/11/16- 12:54
 • دسته بندی : شهدا و رزمندگان چوپانان
 • نویسنده: سینا صمیمی


باز ماندگان قافله عشق  

سلطان محمودنظریان - سایت شجره نامه‌ی ما


در این شماره مسن ترین رزمنده روستای چوپانان ، رزمنده سلطان محمود نظریان چوپانان ، را حضور شما بزرگواران معرفی می کنیم .

استاد سلطان محمود نظریان در 25اسفند سال 1309در روستای چوپانان دیده به جهان گشود ایشان فرزند حاج محمدحسین نظریان چوپانان می باشد . در سن 12 سالگی مادرش از دنیا می رود ایشان از همان کودکی خصوصا بعد از مرگ مادر درکنار پدر مشغول کار بنایی می شود بعد از مهارت در بنایی در کول مالی قنات مشغول به کار می شود ، و در قنات روستاهای چوپانان ،آشتیان ،حجت آباد وهمت آباد (کوچه)فعالیت داشته است ، در سن 18 سالگی با دختر کدخدا (مرحوم آقای محمد صادق محمدی )ازدواج می کند حاصل این ازدواج یک پسر وچهار دختر می باشد .

سلطان محمودنظریان6 - سایت شجره نامه‌ی ما

از سال 1340 برای امرار معاش به کنبد کاووس می رود ودر آنجا نیز به کار بنایی اشتغال داشته تا اینکه در سال 1348در سنگ آهن مرکزی ایران استخدام و در معدن چغارت بافق مشغول به کار (بنایی) می گردد  در سال 1370 در سن 60 سالگس در معدن چادرملو بوده که به افتخار بازنشستگی نائل می گردد .

حضور در جبهه را از زبان خودش تقدیم می داریم.

سلطان محمودنظریان4 - سایت شجره نامه‌ی ما

در مهر ماه 1365 در چادر ملو مشغول به کار بودم که با عنوان راننده وسایل مهندسی (لودر ، بلدزر ، گریدر) با چند نفر از همکاران به صورت دواطلب به جبهه های حق علیه باطل اعزام شدیم ، در جبهه در منطقه فاو وشلمچه در پشت خط د رجاده سازی وسنگر سازی (سنگر سازان بی سنگر) مشغول بودم مدت 45 روز در منطقه جنوب بودم .

تمام این مدت کوتا که در جبهه بودم همش خاطره و غرامش نشدنی می باشد . خداوند را شاکرم که به من توفیق داد تا بتوانم مدت کوتاهی از زندگیم را در جبهه های حضور داشته باشم .

سلطان محمودنظریان5 - سایت شجره نامه‌ی ما

سلطان محمودنظریان2 - سایت شجره نامه‌ی ما

 
 • 92/11/16- 12:47
 • دسته بندی : اخبار چوپانان
 • نویسنده: سینا صمیمی

منبع :www.catheaven.ir

/images/uploads/Image/IMG_4111.jpg

مامورین اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نایین و سر محیط بانی چوپانان در راستای گشت و کنترل مناطق و حفاظت از تنوع زیستی  سه گروه از متخلفین شکار و صید غیر مجاز را قبل از موفقیت در شکار شناسایی و دستگیر کردند.در این ارتباط سه نفر دستگیر و از ید نامبردگان یک قبضه سلاح 270 دوربین دار ، دو قبضه برنو دوربین دار و یک قبضه سلاح دو لول ، تعدادی فشنگ و دوربین های شکاری را کشف و ضبط کردند.

این افراد بصورت مخفیانه وارد زیستگاههای انارک و پناهگاه حیات وحش عباس آباد شده که توسط مامورین بصورت نامحسوس ردیابی و پس از اتخاذ تهمیدات لازم و تلاش زیاد شناسایی و دستگیر شدند.

 
 • 92/11/15- 20:56
 • دسته بندی : اطلاعیه ها
 • نویسنده: سینا صمیمی


اطلاعیه مهم سازمان سنجش اموزش کشور درخصوص تعویق زمان برگزاری ازمون کارشناسی ارشد سال 1393


براساس گزارشات واصله در رابطه با شرایط نامساعد جوی در اغلب استانهای کشور و درخواست داوطلبان و خانواده­ های محترم آنان، مسؤولین محترم استانی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و هماهنگی بعمل آمده با وزارت محترم کشور  در رابطه با عدم امکان حضور داوطلبان یا مشکلات حضور به موقع در حوزه­ های امتحانی، سازمان سنجش آموزش کشور به منظور رفاه حال داوطلبان ترتیبی اتخاذ نمود تا آزمون کارشناسی ارشد سال 1393 به ترتیب طی روزهای چهارشنبه 23 ، پنج­شنبه 24 و جمعه 25 بهمن­ ماه برگزار گردد. اطلاعیه تکمیلی این سازمان ساعت 14 روز شنبه 19 بهمن­ ماه از طریق سایت سازمان به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

 
 • 92/11/15- 14:17
 • دسته بندی : جواب به کاربران
 • نویسنده: سینا صمیمی
اضاف شدن بخش جدید به سایت چوپانان به نام (خاطرات و معرفی بزرگان )  که در این بخش با شخصیت های چوپانانی با بزرگان و ریش سفیدان  مصاحبه به عمل می آید.

برای تکمیل این بخش پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما هستیم .

 
 • 92/11/15- 13:57
 • دسته بندی : خاطرات و معرفی بزرگان
 • نویسنده: سینا صمیمی


حسینعلی ، مردی که هیچگاه اخم نکرد !

مراد3 - سایت شجره نامه‌ی ما
دریک روز برفی وسرد زمستان  در گوشه ای از شهر شلوغ به سراغ مردی رفتم که هیچگاه اخم نکرده وهمیشه خوشرو وخندان است ووقتی در مقابل کسی قرار بگیرد اول خنده میکند وسختی روزگار برپیشانیش موج میزند  اما اینجا چهره اش را در خود میبینم زیرا از جایی  آمده که توفیق اجباری بوده  ودوست دارد که به دوران قبل بازگردد اما تنهایی اورا به شهر کشانده  تا یادگاران همسرش که همانا فرزندان خلفش هستند را بیاد گذشته با همسرش به نظاره بنشیند وبیاد او زندگی کند.

مراد2 - سایت شجره نامه‌ی ما

وقتی اورا پس از سالها زیارت کردم سالهای دهه 40 برایم تداعی شد وگویی کتاب تاریخ 50 ساله گذشته را باز نمودم وخاطرات انزمان که هم در حجت اباد وهم درچوپانان در همسایگی هم زندگی کردیم را تازه کرد.

بیوگرافی:

اوکسی نیست جز حسینعلی که اصالتا اهل خور اما بزرگ شده این دیار خوش تراش کویری است که هنوز به آن افتخار میکند. وی  قبل از اینکه به چوپانان بیاید بهمراه خانواده اش به آبگرم میروند وسپس راهی چوپانان میشوند.حسینعلی  فرزند علی  نام خانوادگی اش مراد است وی متولد سال 1306 شمسی است که در خور بدنیا آمده وپدرش برای اینکه وی باسواد شود او را بهمراه خود به چوپانان میاورد زیرا در آن دوران چوپانان بود که مکتب داشت وبه گفته خودش خور مکتبی نداشت. از 6سالگی بهمراه خانواده به چوپانان کوچ کردند.که هم پدر در چوپانان بکار کشاورزی مشغول شود وهم پسر به تحصیل ادامه دهد.

چوپانان در زمانیکه تاسیس شد یعنی آب قنات در چشمه هایش که واقع در خیابان است ظاهر شد مردم از اقصاء نقاط بیابانک برای کار کشاورزی ودامداری به چوپانان مهاجرت نمودند وخانواده حسینعلی مراد نیز از این دسته بودند..

 مکتب :

مراد5 - سایت شجره نامه‌ی ما

به نقل از خودش مکتب در گوشه ای از خیابان چوپانان آنروز بود که در نزدیکی خانه علی ملا بود که صندلی میگذاشتند ودر آنجا بچه ها درس میخواندند.حسینعلی مکتب را نزد محمد رضا کربلایی پدر مرحوم علی ملا وجمشید ومحمود ملا آموخت.

تنها کتابی که درمکتب از آن استفاده میکردند قرآن بوده وحدود 15 شاگرد دراین مکتب بودند که تعدادی از انان که در ذهن ایشان بودند را یادآوری نمودند از جمله عباس میرزا حسن اقا رحمتعلی علی اقا طاهری غلامرضا صبوحی محمد صبوحی قاسم حسن بور محمود وجمشید ملا عباس ابوالحسنی برادر موسی شاید دیگرانی بودند که بیادش نیامد.

حدود 4-5سال حسینعلی در مکتب ملا درس خواند که بقول خودش مطابق با لیسانس کنونی است.

حسینعلی بسیار بااستعداد بود که در شبهای جمعه ایشان قران میخواندند وبقیه جواب میدادند .روزی از روزها دانش آموزان مکتب بر بالای پشت بامی میروند وسر وصدا راه میاندازند وشیطنت های کودکانه را بر بلندای خانه راه میاندازند که وقنی به مکتب میروند ملا تمام آنها را با ترکه انار که همیشه در مکتب بوده فلک میکند اما حسینعلی بخاطر اینکه مظلومتر بوده ودرسش نیز بهتر بوده  به ملا میگوید که من هیچ تقصیری ندارم بچه ها سر وصدا کردند بهمین خاطر حسینعلی را فلک نمی کند.

استعدادها: 

حسینعلی پس از فراگیری علم وقران  نوحه خوانی هم میکردند به گفته خودش از هشت سالگی نوحه میخواندند نوحه های ایشان از سروده های محتشم ،یغما و...بوده. وبرای اولین بار در مراسم محرم در حجت اباد نوحه خواندند آنزمان مسجدی در حجت آباد وجود نداشت یکی از انبار های بزرگ کاه که در گوشه ای از ان پر از شالی کاه بود در همانجا روضه خوانی هم میکردند. مرحوم کربلا سید حسین ودرویش عباس سالی یکمرته به آنجا می آمدند وروضه می خواندند وایشان هم نوحه میخواندند ذوالقرنین رحمانی هم از ساکنین حجت اباد یکی دیگر از نوحه خوانها بود واز نوحه خوانهای آن دوره قاسم حسن بور ومندلی ملا رضا هم بودند که آنها در چوپانان نوحه میخواندند. روزی توسط ملا به من پیشنهاد شد که حسینعلی تو که درس ومشقت خوب است  2سال دیگر درست را ادامه بده تا بروی انارک هم فروشنده شوی وهم اینکه به بیسوادان درس بدهی وانجا تدریس کنی اما به سفارش پدرومادرم این کار رانکردم.حسینعلی علاوه بر گویش چوپانانی به گویش انارکی وخوری میتوانند صحبت کنند.خط سیاقی یکی از خطهایی است که در حسابها بکار برده میشود ایشان این خط را بخوبی مینویسند.(از لحاظ املایی سیاق شاید اینگونه نباشد وهنوز درمورد این خط تحقیق نکرده ام)

اشتقال بکار:

از همان ابتدای جوانی حسینعلی در حجت اباد بکار کشاورزی مشغول شدند مالک زمینهای ایشان محمدرضا مندلی بودند .ایشان سالهای متوالی را در حجت اباد مشغول کار کشاورزی ودامداری بودند تا اینکه سیل زمستان در آن سالهای پیش  در قنات افتاد وقنات انجا را کور کرد وبالاجبار تمام مردم حجت اباد به چوپانان کوچ کردند واینجا بود که حجت اباد خالی از سکنه شد. حسینعلی کار کشاورزی را در چوپانان ادامه داد اما اینبار در زمینهای  میرزا مهدی.

مراد1 - سایت شجره نامه‌ی ما

ازدواج: 

در سن بیست سالگی مادرش بی بی رباب به ایشان پیشنهاد یکی از دختران عباس خوری را به حسیتعلی برای ازدواج میدهدد ومیگوید اگر این دختر راگرفتی که ازتو راضی هستم اگر نگرفتی کاری به کارت ندارم وخود ایشان هم راضی بودند وبرای عقد حاج ریاض وحاج محمد بزرگ(پدر عبدالرحیم زاهدی) ومیرزا مهدی و شیخ حاج مندلی رمضون را خبر میکنند وخطبه عقد را می خوانند وسپس فردای انروز راهی فرخی  میشوند وعقد را به ثبت میرسانند وعروسی مفصلی را در چوپانان بپا میکنند واینجا ست که خانواده تشکیل میدهند ثمره این ازدواج 5پسر و4دختر 30نوه و20نتیجه است. و در ادامه سکونتشان در چوپانان سالهای سال بکار کشاورزی در همین زمیتها ادامه دادند تا اینکه بخاطر کار بیمه مجبور میشوند در این 12 سال آخر را به نخلک بروند  وخانواده اش را بیمه تامین اجتماعی کنند وهم اکنون ایشان مستمری بگیر معدن سرب نخلک هستند.

قلعه ویران شده:

حسینعلی قلعه چوپانان را بخوبی بیاد دارند ومیگویند زمانیکه قلعه خراب شد ما در قلعه زندگی میکردیم ووقتی سیل آمد ما فورا اثاثیه امان را جمع کردیم وبه بالای چوپانان رفتیم وآن لردکی در کنار کوه تا مدتها سکنی گزیدیم. هنوز که هنوز است حسینعلی آن دوران حجت اباد را بهترین دوران زندگی اش میداند واز شهر وزندگی شهر نشینی متنفر است.

............................................................................................................................................

 همسرش در 2-3 سال پیش وی را تنها گذاشت وبه رحمت خدا رفت از ان زمان ایشان در نزد فرزندان زندگی میکنند وبهمین خاطر مجبور است در شهر زندگی کند وزندگی در شهر باعث شده دیگر پاهایش رمق راه رفتن نداشته باشند واو را خانه نشین کرده.

یک خاطره:

مراد4 - سایت شجره نامه‌ی ما

یکی از شبهای محرم در مسجد نشسته بودیم ومحمد پروری بلند شد نوحه بخواند وهمینطور که نوحه را میخواند نوحه از یادش رفت وبا همان وزن وملودی که نوحه را میخواند به حسینعلی میفهماند که:"حسینعلی یادم بشی" بزبان خوری میگوید که حسینعلی یادم رفت وحسینعلی هم بلافاصله در کنار دستش قرار میگیرد ودنباله نوحه را کمکش می خواند. آخه آنزمان بیشتر نوحه ها را از حفظ میخواندند وحسینعلی بسیلر در این زمینه تبحر داشت.

دراینجا لازم است اسامی کلیه کسانی که در این بخش آورده شد واکثر انان در قید حیات نیستند یادی بکنیم وبه روح پر فتوح تمامی گذشتگانمان صلوات وفاتحه ای نثار بکنیم .خدایشان رحمت کند.

انشااله آقای مراد سالهای سال سایه اش بر سر فرزندانش باشد وخدا عمر طولانی وبا برکت به ایشان عطا فرماید.

از خانواده اقای عبدالرضا مراد ومصطفی مراد که مرا در تهیه این گزارش  یاری نمودند واین نشست را تدارک دیدند کمال تشکر وامتنان را دارم.مراد6 - سایت شجره نامه‌ی ما 
 • 92/11/14- 14:28
 • دسته بندی : کلیپ ها و عکس ها
 • نویسنده: سینا صمیمی
عکس های مربوط به سال 20 بهمن 1357 میباشد .عکس از سید مجتبی موسوی
کاربران عزیز هر کدام از اشخاص در عکس را میشناسید در قسمت نظرات اعلام کنید .206713_204206762936010_100000400639040_613551_4608544_n - سایت شجره نامه‌ی ما

207304_204206742936012_100000400639040_613550_7043251_n - سایت شجره نامه‌ی ما
 
 • 92/11/13- 19:19
 • دسته بندی : تاریخچه چوپانان
 • نویسنده: سینا صمیمی
عکس‌ها از: علیرضا امینی فرزند ماشالله باقر حاج محمد
منبع : دولنده 

سه عکس تاریخی و ارزشمند که توسط جناب آقای علیرضا امینی فرزند ماشاالله امینی که برای سایت شجره نامه ارسال کرده اند . با تشکراز اقای امینی 


محمدباقر امینی یکی از پنج محمد بانی چوپانان معروف به باقر حاج محمد


فاطمه عظیمی دختر باقر همسر باقر حاج محمد


ماشاالله امینی فرزند باقر حاج محمد ، احتمالاً در خانه طلعت باقر در چوپانان


 
 • 92/11/13- 0:29
 • دسته بندی : عمومی
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی
میزان عیدی سال جاری کارگران به میزان دو ماه حقوق آنها تعیین شده است. بر این اساس کارگران امسال باید ۹۷۴ هزار و ۲۵۰ تومان عیدی دریافت کنند.

میزان عیدی امسال کارگران مشخص شد

خبرگزاری فارس: میزان عیدی سال جاری کارگران به میزان دو ماه حقوق آنها تعیین شده است. بر این اساس کارگران امسال باید ۹۷۴ هزار و ۲۵۰ تومان عیدی دریافت کنند.

در همین حال عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران گفته است: بر اساس قانون عیدی و پاداش کارگران معادل دو ماه پایه حقوق آنها پرداخت می‌شود و این موضوع نیاز به تصویب در به شورای عالی کار ندارد.

عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران گفته است: بر اساس قانون عیدی و پاداش کارگران معادل دو ماه پایه حقوق آنها پرداخت می‌شود و این موضوع نیاز به تصویب در به شورای عالی کار ندارد.

وی اضافه کرد: البته برخی از کارگاه‌ها رقم عیدی را تقسیم بر 12 می‌کنند و در طول سال هر ماه آن را به همراه حقوق ماهیانه پرداخت می‌کنند.
 
 • 92/11/12- 20:30
 • دسته بندی : اطلاعیه ها
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی
جهت اطلاع از تخصیص سبد کالا میتوانید کد ملی سرپرست خانوار را به شماره پیامک 5000499 ارسال واز در یافت آن مطلع شوید.


پیامک:5000499

 
 • 92/11/12- 20:3
 • دسته بندی : مکان های دیدنی و گردشگری , زیست چوپانان
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی

منبع: سایت پناهگاه عباس اباد

پاسی از شب رفته بود و برف می بارید،چونان پر افشانی پر بهای هزار افسانه ی از یاد رفته باد چونان امری مامور و ناپیدا ، بس پریشان حکم می راند مجنون واربر سپاهی خسته و غمگیم و آشفته ، برف می بارید و ما خاموش فارغ از تشویش، نرم نرمک را ه میرفتیم هیچ کس از ما نمیدانست  که این راه خم اندر خم به کجا می کشاند باز برف می بارید و پیش از ما، دیگرانی همچون ما خشنود و نا خشنود،زیر این کجبار خامشباراز این راه رفته بودند و نشان پاهایشان بود.images/uploads/Image/DSCF2981.jpg

images/uploads/Image/Copy of DSC00674.jpg

                                                                              


images/uploads/Image/DSCF2909.jpg

    بقیه تصاویر درادامه مطلب


 
 • 92/11/12- 13:57
 • دسته بندی : مکان های دیدنی و گردشگری , زیست چوپانان
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی

دالان صفه که در اصطلاح محلی چوپانان به ان صفه درو (sofe daroo)میگویند در فاصله 35 کیلومتری چوپانان و10کیلومتری مشجری دردامنه کوهی واقع است.

این غار که دراصل یک دالان بزرگی است وایوان ورودی ان که بشکل یک صفه است وارتفاع حدود10متری دارد وبخاطر همین صفه بزرگی که دارد صفه درو گویند.موقعیت این کوه در کنار دشت بزرگی است بانام قدومه چینا که دارای پوشش گیاهی متنوعی است از جمله آویشن،قدومه (تخمه سرخو).

درداخل دالان این صفه گیاهان ترشو زیاد می رویند.واستراحتگاه گوسفندان وحش نیز میباشد.درروبروی این غار درفاصله ای نه چندان دور معادن طلای خونی وکال کافی وجود دارد. 
 • 92/11/07- 17:58
 • دسته بندی : خاطرات و معرفی بزرگان
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی
نوشته:نسل سومی،چوپانانآباد

حاجی استاد اصغر افضل، معماری کاردان و بنّائی هم فن حریف

استاد ا حاج اصغر افضل - سایت شجره نامه‌ی ما

چوپانان امروز ما ، نتیجه تلاش بزرگ مردان و زنانی است که در طول یک قرن زحمات جانفرسایی را متحمّل شده اند و هر کدام با توجه به تخصص و علم ونیروی کار و درایت وکاردانی و سرمایه خویش چوپانان را به امروز رسانده اند و آن را چون نگینی در کویر در کنار ریگ جن به مانند عروسی  رویایی بر تخت نشانده اند که امروز دل هر سیاح و جهانگردی را می رباید و همه را انگشت به دهان می نماید ، در این راه افراد بسیاری کوشیده اند و من بر آنم که تا در توانم هست از تک تک آنها قدری دانی کنم و شرح حالشان را  بیارایم ،چون دست توانای آتها چنین زیبایی مسحور کننده ای را در دل کویر نگاشته است.

و یکی از این بزرگان حاج استاد اصغر افضل است او که در بنای معماری سنتی چوپانان همچون ، معلم استادش سنگ تمام گذاشته و هم در ساختن بخش اعظمی از چوپانان تلاش نموده و هم تعدادی بنّا و معمار در مکتب خویش برای سازندگی چوپانان، تربیت نموده است و علم و مهارت خود را به آنان منتقل نموده است او در باره معرفی خویش چنین می گوید:

"متولد چوپانانم از پدر و مادری جندقی در سال 1308. هشت ساله بودم که روزی مادرم مرا نزد استاد محمد حسین ( نظریان ) برد و از او خواهش کرد که مرا به شاگردی قبول کند. این شد که من بنّا شدم و تا قدرت ایستادن روی داربست را داشتم کار کردم. از همان روزهای اول چون رضایت صاحب کار برایم مهم بود با تمام توان کار می کردم  و همیشه کمترین دستمزد را برای خودم در نظر می گرفتم. چون اعتقاد داشتم که آنها به کار من احتیاج دارند پس هرچه دستمزد بخواهم مجبورند و می دهند اما ته دلشان راضی نیست و در این مال خیر و برکت نیست. برای ساختن خانه خودم خیلیها حاضر بودند در مقابل یک روز کار من سه و حتی چهار روز برای من کار کنند اما من به دو روز قانع بودم."

استاد افضل از مردان مومن و وظیفه شناس و قانع و تلاشگر و مردمدار و سختکوش و دقیق چوپانان است او اعتقاد شدید به لقمه حلال دارد و نه تنها خودش، وظیفه اش را به بهترین نحو انجام می دهد بلکه کارگر زیر دست او نیز باید چون استاد، وجدان کاری داشته باشد . استاد، چوپانان را دوست دارد و به مردمش عشق می ورزد او در مقابل این پرسش ما که : حاج استاد جندق را بیشتر دوست دارید یا چوپانان را ؟ می گوید:

" چوپانان. حتی موقعیت شغلی خوبی در جندق توسط مرحوم عامری به من پیشنهاد شد که قبول نکردم او یک قواره زمین مسکونی (نزدیک400 متر) به من هدیه داد که خانه بسازم و در جندق سکونت کنم. نمیدانم چرا هم آن روز و هم حالا در جندق احساس غربت می کنم با اینکه قوم و خویش فراوان دارم. نمیدانم شاید زادگاه آدم یک جور دیگریست."

استاد افضل، مردی متواضع است و از گزافگویی پرهیز می نماید وقتی از ایشان پرسیده می شود کة : می گویند 20-30 در صد خانه های چوپانان، حجت آباد و آشتیان را شما ساختید؟ پاسخش نشان تواضع دارد مختصر می گوید:

" در صدش را نمیدانم اما خیلی هایش را."

حاج استاد اصغر در چوپانان با یک خانواده اصیل چوپانانی ازدواج می کند که مطمئناً همسر ایشان نقش بسزایی در موّفّقیت او در کارها و در تربیت فرزندانش داشته است ،حاجیه منور خانم همسر استاد اصغر زنی کاردان، خوش سلیقه، مهربان، قانع و متدین و دقیق بود به همین علت نیز، استاد از نظر تربیت فرزندان خیالش کاملاً جمع بود. نتیجه این وصلت 6 پسر تحصیلکرده و2 دختر بود که باعث افتخار چوپانان هستند و استاد آقا مهدی افضل از پیشکسوتان فرهنگی کشورند که در دوران باز نشستگی دست به قلم برده اند و تا کنون دو اثر گرانبها برای پاسداری از چوپانان تحریر و چاپ نموده اند.و من از فرزند دیگر ایشان حسن افضل نیز آثار ترجمه شده علمی چندی را مشاهده کرده ام.

استاد افضل در همان دوران جوانی، به استخدام معدن سرب نخلک در آمدند و در نخلک نیز عهده دار امور بنّایی در این معدن دولتی شدند استاد افضل تقریبا همیشه نفر آخری بودند که سوار کمپرسی دولتی بعد از یک هفته تلاش می شدند ایشان در این مورد چنین بیان می کنند:

" پنجشنبه ها خیلی ها که کارشان زودتر تمام می شد یا کارشان کنتراتی بود زودتر سوار میشدند اما من تا دقیقه آخر کار می کردم. همسفرها هم عادت کرده بودند و تاخیر مرا تحمل می کردند."

ایشان در باره معماری چوپانان و نظم هندسی آن چنین اعتقاد دارند:

" استاد مردم چوپانان این نظم خانه ها، کوچه ها و خیابان‌ها را مدیون چه کسانی هستند؟

میرسید علی اردکانی، که معماری، مسجد ساز بود، اول خیابان دشت و زمین‌های زراعی را طراحی کرد که بعد هم خیابان اصلی و کوچه ها از روی آن طراحی و اجرا شد. و بعد هم نظارتی بود که کدخداها و این اواخر مرحوم عبدالرحیم زاهدی با جدیت انجام می‌داد و الا در همین اواخر در حاشیه شهرهای بزرگ  دیده میشود هر جا جوی آب پیچیده کوچه هم پیچیده و خانه ها هم به تبع آن."

ضمن تشکر از جناب استاد آقا مهدی افضل که مرا در تهیه این بیوگرافی مدد فرمودند از ایشان تقاضا دارم که شرح کاملی از تجربیات و خاطرات پدر گرامیشان را  تهیه و جهت انتشار در اختیار همگان قرار دهند  برای نمونه من یکی از تجربیات استاد افضل را که در نوشته های فرزندشان خواندم طرز ساختن آب انبار بود که واقعاً برای من مبحث جالبی بود

در پایان طول عمرو سلامتی و تندرستی برای استاد حاج اصغر آرزومندم 

 

 
 • 92/11/05- 16:37
 • دسته بندی : پیام تسلیت
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی
ضمن تشکر وسپاس بیکران از کلیه سروران ارجمندی که در مراسم تشییع وتدفین وهمینطور سوم وهفتم شادروان مهدی نجفیان شرکت نمودند بویژه همشهریان خوب ساکن اصفهان وشهر ابریشم وحضورا وبا تلفن وبا ارسال پیامک با ما اظهار همدردی نمودند کمال امتنان وتشکر راداریم انشاله امید آن داریم که در مراسم شادیها وبازگشت از عتبات عالیات جبران زحمات نماییم.

ضمنا مراسم چهلم این عزیز از دست رفته همزمان با سالگرد فرزنددلبندش شادروان محمد نجفیان در روز پنجشنبه:92/11/10 در اصفهان واقع در انتهای خیابان همدانیان ابتدای خیابان نیرو  مسجدابوالفضل از ساعت 13.30 الی 15.30 منعقد است.
حضور سروران گرامی دراین مراسم باعث شادی روح آنمرحوم وتسلی دل بازماندگان خواهدشد.
روحش شاد ویاد وخاطره اش گرامیباد.
از طرف خانواده های نجفیان وصمیمی

 
 • 92/11/05- 14:15
 • دسته بندی : مکان های دیدنی و گردشگری , زیست چوپانان
 • نویسنده: سینا صمیمی
منبع :

سایت پناهگاه حیات وحش  عباس آباد چوپانان

غروب دل انگیز آفتاب در یک روز پاییزی


images/uploads/Image/02 copy.jpg

                                                                                        

جوجه دلیجه 

                                                                    شغال 

                         images/uploads/Image/05 copy.jpg

اجرای تئاتر یوزپلنگ در روستای زیبای چوپانان

images/uploads/Image/07 copy.jpg

دسته کل و بز وحشی

images/uploads/Image/011 copy(1).jpg

بزغاله های وحشی

images/uploads/Image/10 copy.jpg

بز و بزغاله وحشی

images/uploads/Image/09 copy.jpg

بدون شرح

images/uploads/Image/08 copy.jpg

 
 • 92/11/03- 12:13
 • دسته بندی : اطلاعیه ها
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از اختصاص «سبد کالا» تنها به مستمری بگیرانی خبر داد که حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می‌کنند.
به گزارش اینا به نقل از ایسنا، سید تقی نوربخش در این باره گفت: سبد کالا یکی از اقلام موثری است که دولت وعده داده است در دو نوبت پرداخت کند. اخیرا مباحثی مبنی بر عدم اختصاص سبد کالا به مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی مطرح شده است که این خبر صحت ندارد و سبد کالا مستمری بگیرانی که حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می‌کنند، شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه در برنامه دولت نیز این سبد کالا شامل دهک‌های بالا نمی‌شود، اظهار کرد: تشخیص این دهک‌ها با سازمان هدفمندی یارانه‌هاست، اما در مورد سازمان تامین اجتماعی این مسئله شامل مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز می‌شود و تنها اقشار ضعیف که حداقل حقوق و دستمزد را دریافت می‌کنند در بر می‌گیرد.

پرداخت عیدی مستمری‌بگیران در ماه جاری

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به میزان و زمان پرداخت «عیدی» به مستمری بگیران این سازمان نیز گفت: امسال بناست عیدی مستمری بگیران یک ماه زودتر یعنی در بهمن ماه پرداخت شود، اما هنوز مبلغ قطعی آن مشخص نشده است و به محض تعیین مبلغ توسط شورا، عیدی در ماه جاری پرداخت خواهد شد.

دریافت کنندگان بیمه بیکاری «عیدی» نمی‌گیرند
وی در پاسخ به این سوال که آیا عیدی به افرادی که بیمه بیکاری دریافت می‌کنند نیز پرداخت می‌شود؟ گفت: عیدی شامل مستمری بگیران تامین اجتماعی می‌شود و افرادی که بیمه بیکاری دریافت می‌کنند شامل مستمری بگیران نیستند.

وی با عذرخواهی از مردم به دلیل ازدحام و شلوغی شعب تامین اجتماعی عنوان کرد:‌ ۴۵ شعبه در استان تهران وجود دارد اما به علت حجم زیاد خدمات رسانی به حدود شش میلیون و ۵۰۰ نفر افراد تحت پوشش این سازمان در استان تهران شاهد شلوغی در این شعب هستیم.

نوربخش که در برنامه تهران ۲۰ سخن می‌گفت، با بیان اینکه اولین برنامه راهبردی سازمان تامین اجتماعی در بخش ICT‌ است افزود: از آنجایی که بزرگترین حجم دیتاسنتر متعلق به این سازمان است یک گروه راهبردی از چهار ماه پیش تشکیل شده است تا با برنامه‌ریزی به تقویت دیتاسنتر این سازمان بپردازد.

فراهم شدن امکان ارائه لیست حق بیمه به صورت اینترنتی
وی با بیان اینکه به دنبال این هستیم تا خدمات غیر حضوری را تقویت کنیم، اظهار کرد: از چند ماه قبل این امکان راه‌اندازی شده است تا افراد با یک بار مراجعه به هر یک از شعب استان تهران و اخذ یک نام کاربری و رمز عبور بتوانند از این پس لیست حق بیمه خود را به صورت اینترنتی پرداخت کنند و دیگر نیازی به مراجعه به شعب نیست و از آنجایی که بیشتر مراجعات در این زمینه است، امیدواریم به مرور زمان مشکل شلوغی و ازدحام در شعب حل شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به یکی دیگر از برنامه‌های راهبردی ICT اظهار کرد: طرح الکترونیکی کردن پرونده‌ها در حال حاضر به شکل پایلوت در دو شعبه استان تهران انجام شده است و به طور جدی پیگیر این مسئله هستیم تا در شعب دیگر نیز این امر جاری شود.

پرداخت ۲۰ درصد از حق بیمه تکمیلی بیمه‌شدگان توسط سازمان از امسال

وی با اشاره به مسئله بیمه تکمیلی نیز اظهار کرد: از اول آذرماه سازمان تامین اجتماعی قراردادهایی را منعقد کرده است تا بخشی از حق بیمه تکمیلی افراد تحت پوشش این سازمان را تقبل کند و از امسال ۲۰ درصد از حق بیمه‌ای که مردم پرداخت می‌کنند را سازمان تقبل خواهد کرد.

پرداخت حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان مطالبات تامین اجتماعی از سوی دولت
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به مطالبات این سازمان از دولت تصریح کرد: بر خلاف اظهار نظر وزیر کار دولت قبل، مطالبات قابل تسویه شدن نیست به این علت که دولت هر ساله به خاطر سه درصد حق بیمه و حق کارفرمایی که برای برخی از مشاغل باید بپردازد به سازمان بدهکار می‌شود که این مبلغ برای سال ۹۲، ۱۵ هزار میلیارد تومان بوده که پیش بینی می‌شود با افزایش تعرفه‌ها این مبلغ در سال ۹۳ افزایش یابد. در قانون پنجم توسعه نیز آمده است که دولت باید سود مطالبات را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند که با این اوصاف این مبلغ به بالای ۹۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی با بیان اینکه در چهار پنج ماه اخیر حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان از مطالبات پرداخت شده است، گفت: امیدواریم دولت با تمام مشکلاتی که در تحصیل درآمدهایش دارد بتواند مطالبات این سازمان را پرداخت کند.

وی در پایان با بیان اینکه در سالهای گذشته به جای ذخیره سازی در صندوق تامین اجتماعی، برداشت از ذخایر انجام شده است، تصریح کرد: امیدواریم در سال آینده این روال برعکس شود و برداشت از ذخایر را به حداقل برسانیم و در صورت امکان مبلغی را نیز به صندوق ذخیره تامین اجتماعی واریز کنیم چرا که سازمان تامین اجتماعی یک سازمان بین نسلی است و باید برای نسل‌های آینده نیز برنامه داشته باشیم.
 
 • 92/11/03- 12:10
 • دسته بندی : عمومی
 • نویسنده: سینا صمیمی

» سرویس: فرهنگی و هنری - میراث و صنایع دستی
12-948.jpg

برگرفته شده از سایت چوپانان اباد

معدن «نخلک» واقع در استان اصفهان براساس مصوبه‌ی سال 1388 هیئت دولت قرار است به نخستین «موزه - معدن» ایران تبدیل شود.

دوهزار سال است که از معدن نخلک یا معدن «نخل زرو» سرب و نقره استخراج می‌شود، اما این موضوع، توجه‌ها را آن‌گونه که باید به این پتانسیل جذب نکرد تا سرانجام با تصویب مصوبه‌ای در هیئت دولت در سال 1388 برای تبدیل این معدن واقع در 46 کیلومتری شمال شرقی روستای تاریخی «انارک» در حاشیه‌ی کویر مرکزی و بر لبه‌ی ریگ‌زار معروف به «جن»، به نخستین «موزه - معدن» کشور، قدری بودجه و نیروی کارشناسی به این معدن اختصاص یافت.

رییس پژوهشکده‌ی هنر، معماری و مرمت در اصفهان در این‌باره به خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: سرب از این معدن از زمان‌های باستان و در دوره‌های متعدد و حتی در شکل‌های مختلف برداشت می‌شد و تأیید این ادعا را می‌توان ابزارهای چوبی و آهنی و توبره‌های چرمی دانست که در بیش از 250 کارگاه قدیمی این معدن پیدا شده است.

حمید مظاهری تهرانی با اشاره به بازدید یک گروه باستان‌شناس آلمانی در سال 1970 میلادی از این معدن و بررسی قدمت آن با استفاده از شیوه‌های علمی، اظهار کرد: در این بررسی‌ها، قدمت معدن بیش از دوهزار سال و قدمت دژ و آتشکده (چهارتاقی نخلک) در کنار آن حدود 1800 سال دانسته شد. همچنین آثار کشف‌شده در این منطقه،‌ آن‌ها را متقاعد کرد که در دوره‌های بعد از اسلام نیز در این معدن فعالیت‌هایی وجود داشته است.

وی با بیان این‌که از گذشته‌های دور این معدن توسط مردم محلی روستاهای اطراف مانند «انارک»، «چوپانان» و «جندق» مورد بهره‌برداری بود، ادامه داد: در سال 1307 تا 1332 نخلک توسط شرکت‌های خصوصی اداره شده است. همچنین از مهم‌ترین اتفاق‌های رخ‌داده در این معدن می‌توان به رونق اقتصادی شهر انارک، ضرب سکه توسط یک شرکت خصوصی، تأسیس نخستین بانک ملی منطقه در سال 1316 و نابودی جنگل‌های «تاغ» و سوختن آن‌ها در کوره‌های ذوب سرب اشاره کرد. این معدن در سال 1332 با واگذار شدن به شرکت سهامی کل معادن و ذوب فلزات ایران رسما دولتی شد.

این مدرس دانشگاه همچنین درباره‌ی پتانسیل این معدن برای تبدیل شدن به موزه، بیان کرد: معدن فقط یک سوراخ عمیق حفرشده در دل خاک برای بیرون کشیدن کانی‌های با ارزش نیست، بلکه موادی که از یک معدن به‌دست‌ می‌آید ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که آن را از همه‌ی ساخته‌های دست بشر کاملا متمایز می‌کند. آمیختگی مداوم فعالیت‌های معدنی با مفاهیم باستان‌شناسی، دانش زمین‌شناسی و بویژه حضور موثر انسان و ماشین در فرآیند دشوار استخراج باعث تمایز معادن و این معدن تاریخی از دیگر آثار تاریخی می‌شود.

این کارشناس حوزه‌ی میراث فرهنگی فرم ویژه‌ی مسیرها و تونل‌ها، ترکیب ریل‌گذاری و شیوه‌های حمل و نقل سنگ توسط واگن‌ها، شکل ورودی‌های متنوع تونل‌های تاریک و کمتر دیده‌شده پوسته‌ی زمین، نورپردازی خاص و پر کنتراست (تضاد نور و تاریکی) تونل‌ها و تالارها، اگوستیک و انعکاس‌های صوتی، روش‌ها و تجهیزات جالب استخراج و بسیاری دیگر از مشخصات ذاتی و فنی یک معدن را از جمله پتانسیل‌های یک معدن برای تبدیل شدن به «معدن – موزه» دانست و افزود:‌ این‌گونه مکان‌ها راه را برای برقراری یک ارتباط تأثیرگذار با بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، فرم متفاوت و نایاب بسیاری از معادن، ارزش این ساخته‌های دست بشر را تا حد یک اثر هنری ارتقا می‌دهد.

وی گفت: فرآیندهای دشوار استخراج و حفاری در معادن در کنار شخصیت متفاوت معدن‌چیان که ترکیبی همگون از شجاعت، سخت‌کوشی، مهارت و ماجراجویی را دارند، از دیگر عناصری است که معرفی و نمایش آن در قالب یک موزه می‌تواند بسیار قابل توجه باشد. از سوی دیگر، به‌دلیل دور بودن بیشتر معدن‌ها از شهرها و آبادی‌ها و دور از دید و دسترس بودن آن‌ها برای مردم، جذابیتی برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌شود.

رییس پژوهشکده‌ی هنر، معماری و مرمت در اصفهان وجود چنین شاخصه‌هایی را عاملی برای تبدیل شدن تعداد بسیار زیادی از معادن در کشورهای پیشرفته‌ی دنیا به موزه‌هایی جذاب، پرمخاطب و با بالاترین استانداردهای موزه‌داری دانست و گفت: موزه‌های معتبری مانند «موزه‌ی جهانی معدن بریتانیا»، موزه‌ی معدنی «کسل دام»، موزه‌ی معدنی « استرلینگ هیل»، موزه‌ی معدنی «زغال بکلی»، موزه‌ی معدنی «نمک هاچینسون» و ده‌ها موزه‌ی معتبر جهانی به‌عنوان پرطرفدارترین موزه‌های جهان به‌شمار می‌روند.

مظاهری فرآیند بازدید گردشگران از تونل‌ها و واگن‌ها، گرفتن عکس‌های یادگاری و لمس سنگ‌های معدنی را در کنار مجموعه‌ای گسترده و متنوع از امکانات و تسهیلات آموزشی، تفریحی، رفاهی، علمی و حتی ورزشی، عاملی برای جذب گردشگران بیشتر در این معدن تاریخی و با ارزش دانست و اظهار کرد: برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی، نمایشگاه‌های فیلم و عکس، راه‌اندازی آرشیو تصاویر، برگزاری تورهای متنوع و متفاوت برای گروه‌های سنی‌ مختلف، برپایی سمینارها و همایش‌های تخصصی، موزه‌ی کانی‌شناسی، فروش محصولات مربوط با معدن و دیگر فعالیت‌های قابل توجه می‌تواند این را برای مخاطبان جذاب‌تر کند.

او از معدن نخلک اصفهان به‌عنوان «جواهری در قلب کویر» نام برد و بیان کرد: این معدن به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین معادن جهان با داشتن همه‌ی وجوه با ارزش دیرین‌شناسی، علمی، زیبایی‌شناسی و انسانی یک معدن، استعداد و استحقاق فوق‌العاده‌ای برای تبدیل شدن به یک موزه‌ی تمام عیار و پرکشش را دارد.

وی ادامه داد: موقعیت مکانی ویژه‌ی این معدن و وجود دژ و آتشکده‌ی کهن‌سال نخلک و مجاورت آن با شهر تاریخی انارک و شهرستان خور و بیابانک (در دل آن، روستاهای گرمه، مصر، بیاضه، عروسان، هفت تومان و چوپانان) که اکنون به‌عنوان مقاصد و مسیرهای گردشگری معتبر و شناخته‌شده برای گردشگران داخلی و خارجی به‌شمار می‌آیند، از مزیت‌های استثنایی نخلک برای جذب بازدیدکننده است.

مظاهری اضافه کرد: در صورت تبدیل شدن معدن نخلک به موزه‌ی معدنی براساس یک طراحی دقیق و کارشناسانه‌ی گردشگری و موزه‌داری و اجرا و تأسیس اندام‌ها و امکانات ضروری یک موزه‌ی معدنی مانند نورپردازی اصولی محوطه، تونل‌ها و تالارها، ساخت سالن‌های نمایش موزه‌ای سطحی و زیرزمینی، فروشگاه محصولات موزه‌ای، سالن‌های نمایش، سخنرانی و آمفی‌تئاتر، راه‌اندازی تورهای گردشگری واگنی و پیاده، کارگاه‌های انجام کارهای عملی، ساخت مجسمه‌های مومی از معدن‌چیان، آرشیو عکس و حتی کتابخانه، این مکان می‌تواند به‌عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ها و قطب‌های گردشگری و حتی علمی - پژوهشی و ورزشی در کویر مرکزی ایران مطرح شود.


 
 • 92/11/02- 19:5
 • دسته بندی : عمومی
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی
بالاخره تلویزیون «ساز» نشان داد!

۱۳۹۲ یکشنبه ۲۹ دی 
بازدید : 219
کد خبر : 33141یک گروه موسیقی برای اولین بار در شبکه یک سیما و برنامه صبح بخیر ایران، سازهای خود را به روی صحنه آوردند.


به گزارش ایسنا به نقل از سایت موسیقی ایرانیان، شبکه یک بر خلاف انتظار مخاطبین، حین اجرای موسیقی، نوازندگان را سانسور نکرد و تصویر اعضای گروه را همراه با سازهایشان در این برنامه پخش کرد.

پیش از این تلویزیون به طرق مختلف اجرای خوانندگان را بدون نمایش گروه نوازندگان و سازها پخش می‌کرد که طی هفته‌های اخیر هم هنرمندانی همچون همایون شجریان، حسین علیزاده و علیرضا قربانی در مصاحبه‌هایی در این زمینه گلایه‌هایی کرده بودند. 

 
 • 92/11/02- 19:0
 • دسته بندی : عمومی
 • نویسنده: غلامعلی صمیمی

هشدار پزشکی قانونی در خصوص مخدر جدید «گُل»

۱۳۹۲ یکشنبه ۲۹ دی 
بازدید : 305
کد خبر : 33137عضو گروه مطالعات اعتیاد مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از شیوع مخدر جدیدی به نام «گل» به خانواده ها هشدار داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، قدیرزاده گفت: به تازگی ماده‌ای به عنوان «گُل» توسط جوانان به منظور تفریح مصرف می‌شود که در اصل گل‌ها و سرشاخه‌های گیاه شاهدانه هستند. 
 
وی افزود: این ماده که در کشورهای اروپایی به نام ماریجوانا شناخته می‌شود اثرات قوی تری نسبت به حشیش داشته و مصرف مداوم آن موجب اعتیاد روانی فرد می‌شود. 
 
وی، سرخوشی، اضطراب، حملات همراه با وحشت‌زدگی، خنده‌های بی‌مورد، خشکی دهان، ضربان قلب بالا، فراموشکاری، سندروم بی انگیزگی و اشتهای سیری ناپذیر را از علایم مصرف ماریجوانا دانست و اضافه کرد: جوانان و نوجوانان با این تفکر که مصرف ماریجوانا خطر اعتیاد ندارد به مصرف آن روی می‌آورند این در حالی است که به اعتقاد اکثر محققان حوزه اعتیاد، مصرف حشیش و ماریجوانا دروازه ورود به مصرف مواد مخدر و روانگردان های خطرناک تر است.
برچسب‌ها: جاده‌ها، جاده ابریشم، ادبیات، شخصیت‌ها، طبیعت چوپانان، معادن، بازی‌ها، معماری چوپانان، ریگ جن، پناهگاه حیات وحش