چوپانان زادبوم من

تو مادر منی

شنبه 13 تیر‌ماه سال 1394 ساعت 12:20 ب.ظ

خروجی چوپانان آباد در فروردین 94

خروجی چوپانان آباد در فروردین 94


  

اصفهان / خبرگزاری صدا و سیما / اقتصادی
آبگیری 5 طرح آبخیزداری در شهرستان خور و بیابانک 390 هزار مترمکعب از طرح های آبخیزداری شهرستان کویری خور و بیابانک با بارش های بهاره آبگیری شد. 
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، رییس مرکز مطالعات آبخیزداری استان اصفهان گفت: در سطح حوزه آبخیز هفتومان - بازیاب، 5 طرح اجرا شد که شامل سدهای بتنی شماره یک و 2 بازیاب، پخش سیلاب حسین آباد، بندهای گابیونی ( توری سنگی) حسین آباد و طرح تحقیقاتی پخش سیلاب هفتومان بود که همگی آبگیری شدند.
آقای لیاقتی افزود : بر اثر نفوذ آب در سدهای شماره یک و 2 بازیاب و تغذیه سفره های آب زیرزمینی و استحصال آب از چشمه بازیاب، بخش مهمی از آب آشامیدنی اهالی شهر خور از این طریق تامین می شود.
وی با بیان اینکه طرح های آبخیزداری در 14 هکتار از زمین های کشاورزی ، مورد بهره برداری قرار گرفته است گفت: تاکنون بیش از 100 هزار هکتار طرح آبخیزداری در این شهرستان اجرا شده است.
آقای لیاقتی افزود: بر اساس آمار ایستگاه باران سنجی روستای بازیاب و اطلاعات محلی، در روزهای پایانی پارسال و اوایل فروردین امسال در مجموع حدود 33 میلی متر بارندگی ثبت شده است.


شنبه خور لرزید

 بزرگی ۳.۰

                                                                       استان اصفهان 
                                                  
شنبه، 29 فروردین 1394 در 13:07:52
تاریخ وقوع زلزله:

شنبه، 29 فروردین 1394 در 13:07:52 (وقت محلی - تهران)

2015-04-18 08:37:52 (UTC)

بزرگی زلزله:

۳.۰

نوع بزرگی:

MN

موقعیت رومرکز زلزله:۳۴.۲۸ شمالی و ۵۵.۱۶ شرقی
عمق:۱۱ کیلومتر
عدم قطعیت مکانی:۱.۷۴+/- کیلومتر در جهت شمالی - جنوبی
۲.۲۲+/-  کیلومتر  در جهت شرقی - غربی
منطقه:

استان اصفهان

فاصله‌ها:

57 کیلومتری خور، اصفهان 
74 کیلومتری جندق، اصفهان 
77 کیلومتری باراندازمیانه، سمنان 

منبع:

موسسه ژئوفیزیک، دانشگاه تهرانclick to see larger image

عکس ماهواره‌ای منطقه(توسط Google maps)


آش شله‌قلم‌کار

(آب‌انبار ایسمایلون قسمت پایانی)


با این که هنوز که هنوز است آب‌انبار پابرجا و قابل استفاده است امّا از انگشتری پدربزرگ خبری نیست و چند سال پیش هم که نمی‌دانم چه شده بود که آقای مهدوی خریدار املاک باباحاجی[1] در اسماعیلان تصرّفی در آن کرده بود:


 شخصی خیّر آمد و مرا برانگیخت که: چه نشسته‌ای که مرده‌ریگ اجدادیت در معرض تاراج یغماگران است و چرا دخالت نمی‌کنی!؟ آب‌انبار از آنِ پدربزرگ توست و اصالتاً تو و امثال تو مالک آن هستید و چه و چه گرچه اطمینان دارم آن فرد دل‌سوز کسی نبود که نفع شخصی در این خبرنگاری داشته باشد و در نیّت خیرش تردیدی نداشتم و ندارم و جا دازد از او نام ببرم امّا می‌ترسم برایش شر شود به هر حال به او قول پی‌گیری دادم ولی در دل گفتم که: آب‌انبار نذر گند باباحاجی بوده است و ملک طلق اداره‌ی اوقاف شهرستان نایین است مرا منه‌نه؟ حالا دیگر حتّی کسی شأن نزول این بنای خیر را هم نمی‌داند تا چه رسد به ادّعای مالکیّت! خدا در زمان گذشته‌ی نه چندان دور نیاز اهالی اسماعیلان به آب شیرین و آب‌انبار را به زنبوری وحی کرده؛ زنبور هم با گزیدن حسّاس‌ترین عضو پدربزرگ من، رسالت خود را به نحو احسن انجام داده استبرای مطالعه بقیه ماجرا اینجا را کلیک کنید


ادامه مطلب

گردشگاهی با صفا بر بام چوپانان

نوشته : نسل سومی 

یکی از کارهای بسیار خوب که توسط شورا و دهیار چوپانان در سال گذشته انجام گرفته بود ساخت یک پارک با صفا بر روی کوه دشت بود و اقداماتی خوبی نیز در این زمینه انجام گرفته بود که عبارت بودند از :

ساخت چندین آلاچیق بر بالای کوه دشت که گردشگران بتوانند ساعاتی را در زیر آن بنشینند و از مناظر با صفای اطراف لذت ببرند
2-ساخت جاده شن ریزی شده که هر فرد سالخورده ای نیز با اتوموبیل براحتی می تواند به آن مکان برود و با افراد خانواده اش همراه باشد 
ویژگی های این گردشگاه 
دور تا دور این گردشگاه مناظر دلفریب و جذب کننده ای دارد که وقتی با دقت به آن می نگریم با این مناظر روبرو می شویم 
اول مسلط بودن به روستا از زاویه ای موازی با کوچه های سنتی چوپانان و مسلط بر بافت سنتی چوپانان و خصوصا دلربایی بادگیرها ،و نخل های وسط حیاط های سنتی

دوم-دشت سرسبز و نخل های چوپانان خصوصا در ایام عید طراوت و تازگی نوروزی را به بازدید کنندگان هدیه می نماید
سوم-ریگزارهای ریگ جن و دسترسی آسان به ریگزارهای مرتفع کنار گردشگاه وبازی بچه های شهری در آن که خاطرات فراموش نشدنی برای آنها برجای می گذارد 

چهارم - مناظر کوهسار های شمال شرقی چوپانان و محلی برای کوه نوردی جوانان 

پنجم - مناظر دلربای کوهستانهای دور دست مثل عباس آباد، کوه سفیدو-کوههای کوچه که مناظر چشم نوازی برای بیننده دارد.
ششم - جاده های ورودی به چوپانان و نور چراغ انها خصوصا در غروب و در شب 

برای بزرگ شدن تصویر روی آن کلیک کنید- عکس از کریم مستقیمی

کمبود های گردشگاه گردشگاه به آب و سرویس بهداشتی و اجاق کباب پزی و چای آتشی (باربیکیو)نیاز مبرم دارد
اگر امکان درختکاری و نشاندن درخت در این مکان ایجاد شود بر زیبایی روستا و گردشگاه می افزاید
گردشگران چه نکاتی را باید رعایت کنند 
1- حت
ماٌ در یک یا دونقطه مشخص آتش روشن کنند تا اجاق های آنها باعث کثیف شدن محیط اطراف نشود 
2-از ریختن آشغال در محیط گردشگاه جداٌ خود داری شود
در 
پایان چنین حرکات خوب باید مورد تشویق قرار گیرد و من به سهم خود از متفکران و تصمیم گیران و مجریان این طرح کمال تشکر را دارم 


رختکن حمام قدیم و رختشویخانه امروز چوپانانعکاس : محمد کریم مستقیمی


مرد دو زنه که به صورت خانوادگی به سرقت‌های سریالی دست می‌زد اعتراف به قتل کرد.
چوپانان آباد: این قاتل زنی از اهالی چاهملک است که مهرماه گذشته در طبس به قتل رسید
فتاب : به گزارش ایران، سرهنگ دوم «اسماعیل واعظی» رئیس پلیس فردوس خراسان جنوبی گفت: در پی اعلام یکی از شهروندان فردوس مبنی بر سرقت طلای دختربچه پنج ساله‌اش موضوع به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.

این مقام پلیسی افزود: مأموران پلیس با انجام اقدامات اطلاعاتی موفق به شناسایی نوع خودروی سارقان شدند و در این راستا با اجرای طرح مهار در سطح شهر هماهنگی‌های لازم با شهرهای همجوار نیز انجام شد.

فرمانده پلیس فردوس گفت: در کمتر از نیم ساعت یک سرقت دیگر از حوزه کلانتری اسلامیه شهر فردوس مشابه سرقت‌های قبلی به مرکز 110 اعلام شد که برای دستگیری دزدان نیروها به حالت آماده‌باش در آمدند.

با توجه به سرنخ‌های به دست آمده و احتمال خروج دزدان و حرکت به سمت شهر گناباد، مراتب از سوی پلیس آگاهی به کلانتری کاخک گناباد اعلام شد.

وی افزود: پس از حدود 5/1 ساعت از وقوع سرقت برابر اعلام کلانتری کاخک گناباد خودروی پیکان سفید رنگ دزدان شناسایی و توقیف شد که تعدادی از کارآگاهان همراه مالباخته برای شناسایی اموال سرقتی به محل اعزام شدند.

فرمانده پلیس فردوس بیان کرد:پس از حضور مأموران در محل و مشاهده طلاهای سرقتی توسط مالباخته، دزدان که یک خانواده متشکل از یک مرد و یک زن به همراه دو کودک بودند شناسایی شدند.

زمانی که مأموران پدر خانواده را در مقابل دلایل محکمه پسند قرار دادند متهم به ناچار لب به اعتراف گشود و به هفت زورگیری در شهر‌های فردوس، بردسکن، قم، نائین، دلیجان و یک قتل در شهر طبس اعتراف کرد.

وی گفت: متهم به قتل دو همسر و دو کودک دارد که اکثر زورگیری‌ها را با همدستی آنها انجام می‌داد و انگیزه خود را از سرقت‌های سریالی و قتل، تأمین هزینه همسرانش بیان داشته است.


سمنان / خبرگزاری صدا و سیما / اجتماعی 

وزارت راه و شهرسازی با دو بانده شدن جاده دامغان - جندق - معلمان موافقت کرد .
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ( واحد مرکزی خبر ) ، مدیر کل راه وترابری استان سمنان امروز در دامغان گفت: با توجه به وقوع تصادف های متعدد در این محور در ایام نوروز ، وزارت راه و شهرسازی با دو بانده شدن هر چه سریعتر این جاده موافقت کرد.
نژاد صفوی گفت:در هفته اول اردیبهشت اجرای باند دوم 15کیلومتر از این محور حدفاصل دامغان تا معصوم آباد آغاز می شود.
وی افزود: برای احداث هر یک کیلومتر راه 800 تا یک میلیارد تومان اعتبار هزینه می شود.
در ایام نوروز به علت کویری بودن ، وجود نقاط حادثه خیز و عرض کم محور دامغان - جندق - معلمان ، حوادث رانندگی متعددی در این محور رخ داد.
طول محور دامغان ـ معلمان ـ جندق 270 کیلومتر است که 240 کیلومتر آن در استان سمنان و 30 کیلومتر در استان اصفهان قراردارد.


 

گزارش تحلیلی

مرکز خدمات جهاد کشاورزی دهستان چوپانان

نقاط قوت:

1-به دلیل واقع شدن فاصله زیاد روستا با مرکز شهرستان (190 کیلومتر)  این مرکز نقش مهمی در خدمت رسانی به کشاورزان باغداران و دامداران منطقه را دارد.

2- برگزاری کلاس و کارگاههای آموزشی در مرکز

3- ارتباط مستمر با بهره برداران بخش کشاورزی

4- آموزش چهره به چهره و تاثیرگذاری بهتر

5- پتانسیل پرورش شتر در منطقه

6- پتانسیل توسعه باغات پسته و گیاهان دارویی در منطقه

 

نقاط ضعف:

1- کم شدن اعتبارات و تسهیلات یارانه دار در بخش کشاورزی و دامداری باعث عدم حضور گسترده آنها در مراکز شده است و این مسئله را به عنوان عدم کارآیی مدیران و مسئولان مربوطه می دانند.

2- کاهش چندین ساله بارندگی ، افزایش شوری آب ، کاهش سطح آبهای زیرزمینی

 

پیشنهادات:

1- انجام کارهایی در مرکز صورت می پذیرد که به ظاهر مربوط به مراکز نمی باشد ولی با توجه به سوابق مراکز کشاورزان هنوز جهت برآورده شدن نیازهای خود به مراکز مراجعه می کنند.

2- فرهنگ سازی وافزایش آگاهی از طریق رسانه ها در ارتباط با خصوصی سازی در بخش کشاورزی و دامداری.

3- توسعه سیستم های نوین آبیاری با عنایت به کمبود آب

4- ادامه روند لایروبی قنوات و چشمه سارها

5- انجام طرح های آبخیزداری برای افزایش ذخیره آبهای زیرزمینی

منبع:http://www.agri-naein.ir/Default.aspx?tabid=5366


چهار یار دبستانیچهار دانش آموز همکلاسی در دبستان ستوده چوپانان در دهه چهل و بازنشستگان فرهنگی کشور که مدت 30سال در آموزش و پرورش به فرزندان ایران زمین خدمت کرده اند از راست به چپ:
آقای حسین ضیایی دبیر زیست شناسی
آقای سیدمحمود موسوی دبیر ادبیات فارسی
آقای محمدجعفر یزدانی دبیر ادبیات فارسی 
آقای ابوالقاسم مستقیمی مشاور مدرسه
اون نوجوان هم نوه حسین ضییایی استآش شله‌فلم‌کار

(بخش نخست)

(پاره‌ی سوم)


نوشته : محمد مستقیمی

روزی از روزهای گردش در «باغچو»، زنبوری نابکار و شیطان و رند، گُند «بابا حاجی» را می‌گزد و پس از این گزش سوزناک، ورمی چشم‌گیر بر آن وارد می‌کند که «بابا حاجی» و اطرافیانش را به وحشت می‌اندازد. نیش زنبور چندان وحشتی ندارد امّا عضوی که برای گزش گزینش شده حسّاس و وحشت‌برانگیز است البته من نتوانستم از اخبار و احادیث پیرامون این فاجعه، گستره‌ی این ورم را استخراج کنم که آیا در محدوده‌ی گند باقی مانده یا به اعضای دیگر در همسایگی هم سرایت کرده است؟ در هر حال یا اخبار و احادیث ناقص است یا تنها کسی که به آن حدّ و حصر می‌توانسته سری بزند «سلطان» بوده که شرم او مانع از روایت گردیده و در نتیجه اخبار ناقص به من رسیده است.

برای مطالعه بقیه ماجرا اینجا را کلیک کنید


ادامه مطلب

 

تبدیل زمین مرغوب به زمین نامرغوب با خربزه کاری به روش زیرپلاستیک

خربزه کاری به روش زیرپلاستیک روشی پرسود امابه قیمت آلودگی محیط زیست وبخطر افتادن سلامتی انسانها

  وبلاگ زراعت :درروش کشت زیر پلاستیک زارعین یک لایه از نایلون شفاف یا کدر بعرض یک تا یک متر ونیم را پس از کاشت بذر توسط دست واخیراً  با ساخت دستگاه نایلون کش پشت تراکتوری روی لبه های پشته ها وفارو(جوی) میکشند ولبه های آن را برای ثابت شدن در سطح زمین با خاک میپوشانند وپس از دو تا سه برگی شدن بوته ها از محل رویش بذرها نایلون را به اندازه خروج گیاه شکاف دایره ای شکل ایجاد کرده و بقیه نایلون بهمان صورت تا برداشت محصول باقی میماند وپس از برداشت نیز درصد کمی از نایلونها از مزرعه خارج وبقیه رها میشوند .

ساپورت پوست ماری
 

ازمهمترین مزایای این روش عبارتند از:

  • زود رس شدن محصول وعرضه خارج از فصل محصول به بازار وفروش محصول با قیمت مناسب وصرفه اقتصادی
  • صرفه جویی در مصرف آب از طریق جلوگیری از تبخیر سطحی خاک وحفظ رطوبت درعمق خاک
  • کاهش هزینه های تولید از طریق کاهش نیاز به نیروی کارگری وکاهش عملیاتی نظیر مبارزه با علفهای هرز وکاهش مصرف نهاده ها
  • امکان کشت دوم محصولاتی نظیر ذرت وکنجد وغیره پس از برداشت محصول جالیزی ونهایتاً حداکثر استفاده از پتانسیل تولید زمین
  • سازگاری ارقام موجود مانند انواع خربزه های آناناسی ومشهدی با این شیوه

از مهمترین معایب این شیوه:

  • باقی ماندن بقایای نایلون در زمین وضمن ایجاد آلودگی در محیط زیست به مرور با قرار گرفتن بخشی ازآنها در زیر خاک ومنطقه توسعه وفعالیت ریشه در رشد ئنمو گیاه اختلال ایجاد کرده واز عملکرد زراعی میکاهند ورفته رفته یک قطعه زمین مرغوب وپربازده به زمین نامرغوب تبدیل میشود
  • جذب تشعشعات خورشیدی توسط نایلون باعث افزایش دما در زیر نایلون وداخل خاک شده واختلالاتی را در فعالیت ریشه وگیاه بوجود می آورد

بهترین پیشنهاد اینست که زارعین عزیز از پوشش های قابل تجزیه وگیاهی بجای نایلون استفاده نمایند ودر صورت استفاده از نایلون حتی الامکان نایلون کشی را بشکل تونلی وبا استفاده از خم های میلگرد واجسامی شبیه به آن انجام داده تا بدین ترتیب بتوانند نایلونها را پس از برداشت به آسانی وکامل از سطح خاک جمع آوری نمایند. در روش متداول معمولاً نایلون را در سطح خاک پهن کرده وبرای ثابت نگه داشتن آن اقدام به خاکریزی در طرفین میکنند که این امر باعث میشود ارتباط نایلونهای بیرون خاک با زیر خاک قرار گرفته در اثر تابش شدید خورشید قطع شده وس ابرداشت قسمتهای زیر خاک از مزرعه خارج نشود. 


آش شله‌قلم‌کار

(بخش نخست)

(پاره‌ی دوم)

نوشته : محمد مستقیمی

انگار خیلی پرت شدیم برگردیم به گذشته: این مرد ریزنقش پرکار و پر تلاش، باباحاجی، خانه‌ای در انارک دارد که خوشبختانه اخیراً به مالکیّت یکی از فرهنگ‌دوستان دل‌سوز در آمده و آن را به همان اسلوب اولیّه احیاء کرده‌است[15] بله خانه‌ای در انارک و زن و زندگی نسبتاً رو به راه و خوب. زن او «سلطان»[16] که چون مادر بزرگ من نیست؛ زیاد وارد جزئیاتش نمی‌شوم؛ نه هنوز مادر بزرگ من پا به میدان مبارزه نگذاشته است و این «سلطان بانو»، زندگی «بابا حاجی» را در غیاب او، هنگام سفرهای گه‌گاه دور و دراز اداره می‌کند که چندان هم مشکل نیست چون انارک که چندان بزرگ نیست و همه تقریباً قوم و خویشند و حضور یا غیاب بعضی در این خانواده‌ی بزرگ قبیله‌ای شاید اصلاً به نظر نیاید و زندگی «بابا حاجی» هم که چندان پیچیدگی ندارد: مالکیّت کوچکی از آب چشمه ملو[17] که باغچویی را در انارک سیراب می‌کند و جند حبّه‌ای هم مالکیّت قنات اسماعیلان[18] و انگار چند حبّه هم در گرمه[19] که پسته‌کاری، صیفی‌کاری و نخلستان‌ داری اسماعیلان و گرمه به دست رعایا می‌چرخد و جمع و جور کردن بقیّه‌ی کارها چندان مشکل نیست و سلطان از پس همه به خوبی برمی‌آید؛ مشکل اداره سی‌صد –چهارصد نفر شتر و بیابان  و تشنگی و گرسنگی کویر و باد و باران و سیل و تگرگ و اموال و جان مردم و راه‌های ناامن و درگیری با بلوچ و کاشی و باصری و این دله‌دزد وآن یاغی گرسنه‌ی دولت و هزار کوفت و زهر مار دیگر است که این‌ها همه، گاو نر می‌خواهد و مرد کهن که همگی بر دوش کوچولوی «بابا حاجی» است.

خانه‌ی حاج‌محمدعلی رمضان در انارک

برای مطالعه بقیه ماجرا اینجا را کلیک کنید


ادامه مطلب

چرا در چوپانان قلم ها یکی بعد از دیگری می شکند؟!!

نوشته :نسل سومی
امروز صبح که سری به وبلاگ خبر گزاری چوپانان زدم همانند2726نفر ازمراجعه کنندگان این وبلاگ با در بسته روبرو شدم، متأسفانه از بعد از عید تا کنون جناب صمیمی که معمولا خبر های دست اول و بروز چوپانان را منتشر می کرد قلم را کنار گذاشته و همانطور که قیلا در کامنتی برای من نوشته بود او نیز خودش را کنار کشیده واقعاٌ چرا؟
قبلا هم دیده بودیم که آقای دکتر مالکی نویسنده و مدیر خبر گزاری های چوپانان و انارک بی سر و صدا کنار کشید 
و وبلاگ نویس منتقد و صریح اللهجه و بلاگ چوپونون هم یعنی جناب ذبیح مرتضوی بعد از خرد شدن شیشه ماشینش مصلحت دید که نوک قلمش را بشکند
آِیا بیان حقایق برای بعضی ها در چوپانان اینقدر تلخ است که در پشت پرده نوک قلم ها را می شکنند و اجازه بیان حقایق را نمی دهند واقعاٌ چرا؟!

چوپانان به کار فرهنگی و اطلاع رسانی دقیق نیاز دارد و من به سهم خود از نویسندگان محترم فوق الذکر دعوت می کنم به خاطر حقیقت و به احترام قلم دوباره حقیقت نگاری کنند و میدان را برای فرصت طلبان خالی ننمایند ان شا الله خداوند و مردم حقیقت دوست چوپانان هم پشتیبان آنها باشند


وقتی فروشنده سنگ می شود!!

نوشته: عباس زاهدی

دربنگاههای معاملات ملکی اصطلاحی عامیانه هست که می گویند فروشنده را سنگ کردم،یا فروشنده سنگ شد.این در وقتی است که همسایه های ملکی به جهت فروش نرفتن ملک مجاورشان دست بدامان دلال ها و خبره ها شده و بهایی چند برابر قیمت واقعی به ملک مورد نظر گذارده و به فروشنده تفهیم می نمایند که که ملک خیلی ارزشمند است و مفت نفروش و حال اینکه چنین چیزی نیست. فروشنده طمعکار هم با هر خریداری مواجه می شوددر اولین کلام که قیمت ملک باشدبه اصطلاح او را می پراند.

بر سر املاک چوپانان و فروشندگان هم همین حادثه حدوث یافته،شنیدم خانه ای را در بالای آبادی به قیمت نجومی 600 ملیون تومان قیمت گذاری کرده اند ،اولاٌ این خانه به معنی واقعی بناسازی و بزک شده است و مالک آن که خود دستی در گلکاری داشته ظاهر آنرا خوب آراسته، امتیاز دیگر این خانه این است که نیمی از شبانه روزبه خاطر مرتفع بودن محل ،آب نداردو فقط وقتی فشار به اندازه کافی بالا باشدآب در لوله هایش جریان می یابد.خوب کسی که 600 ملیون تومان پول مفت داردبایستی ماهی حداقل 5 ملیون تومان اجاره این ملک را بگیردو با سود بانکی متداول 20% ماهیانه 12ملیون تومان سود دریافت نماید.با این پول می تواند یک آپارتمان در بهترین محل خیابان ولیعصرتهران و یا دو آپارتمان در اصفهان و یا 4 آپارتمان در یزد خریداری نماید.حال این بنای سرهم بندی کدامیک از این امتیازات را دارد؟

به نظر این حقیر املاک بر خیابان اصلی چوپانان حداکثر متری 200هزار تومان آنهم برای کسی که عاشق باشد بیشتر نمی ارزد.ساختمانهای موجود روی این زمین هاهم به نظر من از نظر مسکونی ارزش چندانی نداردو خرج کردن بر روی آن هم آفتابه خرج لحیم کردن است مگر اینکه از نظرقدمت، ارزش مادی داشته باشد.یا به خاطر نام صاحبان اولیه اش برای وراث ارزشمند باشدکه حقاٌهم هست ولاغیر.

همین ساز را برای املاک زراعی هم دارند کوک می کنندو قیمت های نجومی بر آنها می گذارند.آخر یک حبه ملک که اجاره سالانه آن500هزار تومان باشدکه آنهم بایستی با زور در یافت شود، مگر چقدر می تواندارزش مادی داشته باشد.

به نظر این حقیرملک چوپانان برای کسی خوب است که بیل را در دست دارد نه برای مالک. خرده مالکین وارث آنهابه خاطر حفظ نام اجدادو ارج تهادن بر زحمات آنان در حفظ آن کو شیده اند نه به خاطر سودو منفعت مادی آن.به همین جهت به نظر من هر حبه 20 تا 25 ملیون تومان آنهم بدون توجه به سود سرمایه گذاری.

حچت آباد هم هر حبه 10 ملیون تومان ، آشتیان به خاطر برق و چاه آب اندکی بیشتر ، حدود 14 ملیون تومان ،بیشتر ارزش ندارد.باز هم متذکر می شوم کسی که می خرد بایستی عاشق باشد و نگاهی به باز گشت سرمایه نداشته باشد.

اما خواهش دیگر من از وراث نسل سومی و چهارمی این است که ارزش معنوی میراث اجدادی را بدانندوبه هوسی نفروشند.ملک چوپانان را وقتی بفروشندکه دیگر نام چوپانان را از صحیفه ذهن و خاطر خود پاک کرده اندو تا زمانی که خود را انارکی و چوپانانی می دانند مبادا یادگار اجدادی رابفروشند،یادگار اندکی که با صرف عمری طولانی فراهم آمده و نمی توان بر آن ارزش و بهایی متصور گردید.مبادا روزی فرا رسدکه مانند: -پاره ای از نسل سومی و چهارمی- وقتی گذرتان به چوپانان افتادشرمنده از کرده خود یاپدران در خیابان ویلان و سرگردانباشید.آنان که فروختند باختند،و ناسپاسی خود را نشان دادندو حق السهم اندک خود از میراث اجدادی دوچرخه ای برای آقا زاده و یا دیگ زودپزیبرای سرکار خانم خریدندو بس.

وقتیکه به آب روان جوی نظر می کنیددر این آیینه در گذر،آیا تصاویراجداد سخت کوش خود و تمام کسانی راکه عمر و هستی و مال خود رادر آن جاری ساختن آن مصروف داشتندنمی بینید؟لابد خیر.اما من هرگاه، دراین جوی آب ،این آیینه شفاف و پاک می نگرم خاصانه ترین درود هارا به پیشگاه این رادمردان بزرگ که دست در دست هم کوشیدندو به کویر روشنایی بخشیدند،می فرستم. و فراتر از آن قطره اشکی از گوشه چشم به روان تابناک همه مالکین-کارگران-مقنی ها-کشاورزان و تمام زحمتکشان این روستافاتحه نثار می کنم و از خداوند بزرگ می خواهم در بهشت برین جایگاهی والا برای آنها قرار دهدو.

دلم درد بسیار دارد ولی سخن به درازا می کشد و از حوصله خوانندگان خارج است

در اندرون من خسته دل ندانم چیست؟            که من خموشم و او در فغان در غوغاست

عباس زاهدی-فروردین ماه 94-یزد


جزئیات قتل سال گذشته یک زن از چاهملک

منبع خبر:شهیدستان چاهملک

جزئیات خبر:

اکبر‌به همراه دو زنش اکرم و عاطفه عاملین جنایت روز پنجم مهرماه 93 بودند. (هرسه نفر غیر بومی و سابقه دار) آنها با سواری پیکان سرقتی که ارم آژانس داشته جلوی خانم سلمان توقف کرده و بیان می کنند می خواهیم به ابراهیم آباد برویم شگرد ایشان این بوده که یکی از زنها جلوی خودرو سوار می شده و دیگری در صندلی عقب . مقتوله به همین دلیل که ماشین تاکسی است و دو زن در آن سوارند اعتماد کرده و سوار می شود. اکبر به زنی که در جلو سوار بوده می گوید شما هم عقب سوار شوید تا اگر مسافر دیگری بود سوار کنیم و به همین ترتیب ؛ دو زن اعظم سلمان را در عقب ماشین احاطه می کنند. پس از حرکت به وی می گویند بنزین نداریم و اگر عجله نداری بنزین بزنیم و بعد حرکت کنیم . به بهانه بنزین زدن دور می زنند و برمی گردند به سمت جاده طریق الرضا (طبس) خانم سلمان به ایشان اعتراض می کند که پمپ بنزین این طرف نیست و چه می خواهیداو را با چاقو تهدید می کنند که می گوید شماره ماشین را برداشتم و با 110 تماس می گیرم که گوشی او را می گیرند و یکی از زنها با چاقو ضربه ای به پهلوی مقتوله می زند و راننده اکبر نیز در طی مسیر بر می گردد و برای پایان دادن به تقلای مقتوله و گرفتن طلاهای وی و تسلیم کردنش ؛ چند ضربه چاقو به پشت وی می زند. سپس بعد از رسیدن به طبس کودک را رها کرده و جسد نیمه جان اعظم را در بیابان رها کرده و متواری می شوند.

این گروه به بیش از 30مورد سرقت و 7 مورد ربودن اشخاص و تجاوز به عنف اعتراف نموده و فقط در همین یک مورد براثر درگیری مقتوله و تسلیم نشدن با ضربات چاقو او را به قتل رسانده اند.

اماچند نکته :

جزئیات خبر که آوردم به نقل از ..... داماد بزرگ مرحوم ........ می باشد که صبح امروز پس از بازگشت از فردوس برای بنده تعریف نمود.

پرونده عاملین جنایت هنوز در حال تکمیل می باشد.

با دستگیری قاتل مشخص گردید که تمام شایعات و تهمتهایی که در این مدت به افراد مختلف زده شده بی اساس بوده و بایستی به خدا پناه ببریم از شر افراد شایعه پراکن و تهمت زن. و منبعد بیشتر مواظب زبانمان باشیم و هرخبری می شنویم بازگو نکنیم و جلوی شایعه پراکنی را  بگیریم.

با روشن شدن قضیه مشخص شد الحمدلله مردم منطقه ما و کلا شهرستان از اینگونه جنایات بری بوده و عاملین غیر بومی بوده اند.

از نیروی محترم انتظامی تشکر و قدردانی نموده و از ایشان و مسئولین محترم قضایی می خواهیم با پیگیری پرونده را به شهرستان منتقل نموده و عاملین این جنایت وحشتناک را در زادگاه مقتوله یا میدان جانبازان خور و محلی که مقتوله را ربودند به دست عدالت بسپرند تا از اینگونه جنایات جلوگیری شود و التیام و مرحمی باشد بر زخم دل خانواده سلمان و کوهی و مردم شهرستان.

 بیرجند/ خبرگزاری صداوسیما /اجتماعی /

سارقان طلای بچه ها در خیابان های شهرهای فردوس واسلامیه خراسان جنوبی دستگیر شدند.
بگزارش خبرگزاری صداوسیما (واحدمرکزی خبر)فرمانده انتظامی خراسان جنوبی گفت:این سارقان کودکان را سوار پیکان کرده وطلاهای آنها را گرفته وبعد در چند کوچه پایین ترآنها را رها می کردند.
سردار واعظی افزود: پلیس این سارقان را که زن وشوهر بودند در سه راهی گناباد دستگیر کردند.
وی گفت: مرد دستگیر شده به سرقت طلا از کودکان با همدستی همسرش وهمچنین قتل زن طبسی که یک سال پیش در چشمه ماهی 30کیلومتری فردوس خفه شده بود اعتراف کرد.


جوشیدن چشمه ای از تحول در مالکیت چوپانان

نوشته : نسل سومی 

امسال نوروز وقتی در مزارع چوپانان قدم می زدم با دو چهره دوست و فامیل و آشنای قدیمیم بیل بدست و آفتاب سوخته روبرو شدم که بارقه ای از امید را بر دل من تابندند 
از ابتدای خیابان کانال جدید در بندهای پاتلو و بندهای دراز حرکت می کردم که با این آشنایان قدیمی ام برخورد نمودم 

1- آقای مهندس محمدرضا مستقیمی فرزند مرحوم محمود ملا یکی از فرزندان نسل چهارم مالکین چوپانان که من او را آقا رضا خطاب می کنم او عمری را در مهمترین کارخانه صنعتی حساس کشور گذرانده و دوره های کار آموزی حساسی را در اروپا پشت سر گذاشته و مدیریت بخش های حساسی را در صنعت کشور انجام داده است و اخیرا به کسوت باز نشستگان پیوسته اما اکنون به فکر احیاء املاک موروثی خانواده اش افتاده و امسال موفق شده که یکی از بندهای املاک خانواده خودش را به زیر کشت نهال پسته ببرد و 1000 درخت پسته نشانده است که امیدوارم خداوند متعال به او  انرژی و سلامتی عنایت فرموده تا ان شا الله در این زمینه نیز کما فی السابق موفق گردد
2- کمی پائین تر با سرمایه گذاری بیشتر و فعالیت بیشتر یکی دیگر از فرزندان نسل سوم مالکین چوپانان برخوردم 

آقای مهندس مسعود عمادی فرزند مرحوم عباس مندلی که او نیز با چهره ای آفتاب سوخته مشغول آبیاری قطره ای درختان تازه کاشته شده اش بود که به او نیز خدا قوتی دادم و ساعتی از اهداف و نظریات و ایده آل های او صحبت شد که در پستی دیگر به آنها خواهم پرداخت 
مهندس عمادی نیز سالیان دراز در صنایع معدنی کشور در پست های گوناگون مدیریتی خدمات ارزنده ای را به کشور ارائه کرده و اکنون آستین همت را بالا زده و به شغل آبا و اجدادی خود روی آورده او اقداماتی زیادی تا کنون انجام داده و موفق شده بود یک بند درخت پسته و یک بند درخت خرمای مرغوب بنشاند که امیدوارم خداوند متعال به او نیز انرژی و سلامتی عنایت فرموده تا ان شا الله در این زمینه نیز کما فی السابق موفق گردد


گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من
آنچه البته به جایی نرسد فریاد است

در سوم بهمن 93 مقاله تحت عنوان
: آیا احداث کارخانه جدید در چوپانان مشکلات زیست محیطی ندارد؟در این وبلاگ نوشتم.
ایام عید یکی از همشهریان خوب که او را در چوپانان زیارت کردم فرمودند که قبل از نگارش مقاله توسط اینجانب ، ایشان شکایت نامه ای را برای دفاع از حقوق محیط زیستی مردم نگاشته اند ولی تا کنون مقامات مسئول هیچگونه پاسخی به نامه ایشان نداده اند و گویا در این زمینه اقدامی انجام نپذیرفته و مراحل کار احداث این کارخانه خطرناک برای محیط زیست چوپانان همچنان ادامه دارد به هر حال مردم نگران محیط زیست چوپانان انتظار دارند سازمان های مسئول جواب منطقی خود را بابت این نگرانی بیان فرمایند شما نامه این همشهری گرامی را به سازمان های مسئول در زیر بخوانید:

آش شله‌ قلم‌کار

(بخش نخست)

(پاره‌ی نخست)

 نوشته: محمد مستقیمی (راهی)

پیش‌درآمد

خیلی وقت است که یک دغدغه‌ی تازه برایم پیدا شده، این که همّت کنم بنشینم و زندگی‌نامه‌ی حودم را بنویسم. و همین طور خیلی وقته است که با خودم می‌گویم زندگی تو که دچار روزمرّگی است، کافیست یک روزت را بنویسی بعد ضرب در روزهای گذشته کنی می‌شود زندگی‌نامه! بعد دوباره دغدغه دست بردار نیست می‌گوید: بالاخره دیده‌ها، شنیده‌ها، خاطره‌ها و زندگی کسانی که به آن‌ها وابسته‌ای سر هم که برود شاید یک چیزی خواندنی از آب در بیاید؛ خلاصه، ظاهراً پیش‌نهاد پختن یک آش شله قلمکار است.

 این است که دست به کار شدم -علی‌الله- هر چه می‌خواهد بشود؛ می‌نویسم، مهم نوشتن است، شاید هم یک شاه‌کار شد، خدا را چه دیده‌ای؟! این دنیا که کش و پیمانی ندارد، شاید تقی به توقی خورد و یکی در یک گوشه‌ی دنیا خوشش آمد یا این که از کاری که نوشته‌ی من به زعم او می‌کند خوشش آمد، و در هزارتوی آن تصویری، حقوق بشری، فضای سبزی، محیط زیستی، حقوق نسوانی یا کوفتی، زهر ماری پیدا کرد و جنجالی به پا شد و یک دو تا چمچه شانس هم قاطی آن شد و از این نمد کلاهی هم سر ما رفت و توی این بلبشو ما هم نوبل بگیر شدیم. فکر نکنید غیر ممکن است  کافی‌ست نوبل آشپزی هم راه بیفتد آن وقت آش شله قلم‌کار من کاری کند کارستان چون کار، کار سیاست است کی کجایش را دیده؟ کی از فردا خبر دارد؟ شاید همین آش شله قلم‌کاری که من امروز می‌خواهم بپزم برای بعضی‌ها یک وجب روغن رویش باشد حالا اگر برای من نیست؛ نباشد؛ تازه کی تا به حال از هنرش نان خورده که من بخورم، در هر حال اگر برای ما آب ندارد؛ باشد که برای بعضی‌ها نان داشته باشد و باشد که این بعضی‌ها نوه – نتیجه‌های خودم باشند که جدّشان گنجی شایگان برایشان به میراث گذاشته است. بله می‌نویسم تا ببینیم چه می‌شود!

آب انبار اسماعیلان[1]

پدر بزرگم، حاج محمدعلی رمضان انارکی - یکی نیست به من بگوید تو می‌خواهی زندگی‌نامه‌ی خودت را بنویسی پس با پدر بزرگت چه کار داری؟- نه، درست است که زندگی‌نامه مال من است و مال خود خودم و حقّ تألیف و کپی‌رایت هم شاهد من است ولی نمی‌دانم جریان چیست که هر کاسه‌ای را که پیدا می‌کنم با کندوکاو می‌بینم که زیر نیم‌کاسه‌ی پدر بزرگ است! نه نمی‌شود! بدون پدر بزرگم، زندگی‌نامه‌ی من اصلاً شروع نمی‌شود، شاید مال بعضی‌ها بشود، امّا مال من نمی‌شود چون تمام راه‌ها به رم ختم می‌شود.

بقیه ماجرا را در اینجا بخوانید


ادامه مطلب

تابلوهای جدید اسامی خیابان ها در چوپانان

نوشته : نسل سومی 

عکس از:کریم مستقیمی

یکی از اقدامات خوب که شورای اسلامی و دهیار چوپانان انجام داده بودند نامگذاری همه خیابانها و نصب تابلو در ابتدای هر خیابان باضافه نصب تابلو راهنما در مناطق حساس بود که مورد توجه مهمانان بومی چوپانان امسال بود.یکی از نکاتی که جلب توجه می کرد نامگذاری فلکه مرکزی چوپانان به نام فردوسی بود که اکثراٌ این حرکت را پسندیده بودند 
من وقتی برای تماشای دشت چوپانان رفتم در ابتدای خیابان دشت نام خیابان کشاورز را دیدم البته خیابان کشاورز به این خیابان بسیار با مسما و منطقی به نظر می زسد ولی از ابتدا ی تاسیس چوپانان نام این خیابان ، خیابان دشت بود و حقا که این نام برازنده این خیابان بوده و خواهد بود هرچند که شورا نام این خیابان را کشاورز گذاشته اما مردم نام این خیابان را عوض نخواهند کرد و اگر نام این خیابان دشت نوشته می شد یک اسم استثنایی و منحصر به فرد در تمام ایران بود به هر حال در زیبایی نام کشاورز هم تردیدی نیست اما خیابان دشت به نظر من زیباتر است


تخم گذاری کبک ها در کوهسار فرخی

تصاویر از فروی نیوز

قاتل زن مقتوله چاهملکی  دستگیر شد
صبح امروز خبری در فروی نیوز منتشر شد که قاتل مرحومه ......... که چند ماه قبل به اتفاق فرزند خرد سالش از خور ربوده شده بود و در اطراف طبس به قتل رسیده بود و کودک نیز درامامزاده طبس رها شده بود،منتشر شد اما این خبر ساعتی قبل از سایت فروی نیوز حذف شد و ما نیز خبر را حذف کردیم اما در وبلاگ شهیدستان چاهملک خبر به صورت زیر آمده:

خبر فوری :: قاتل ا.........دستگیر شد...

این خبر توسط مسئولین محترم آگاهی نیروی انتظامی تایید شد . قاتل روز یکشنبه در فردوس حین ارتکاب جرم دستگیر شده و به جنایات خود اعتراف نموده است . جزئیات خبر بعد از تکمیل شدن پرونده منتشر می گردد. ازمسئولین و مامورین  محترم و فداکار نیروی انتظامی سپاسگزاریم و آرزوی سلامتی و موفقیت برایشان از خدا مسئلت داریم.رمضون علی آقابیک، مصاحبی شیرین بیان

نوشته : نسل سومی

امسال نوروز اورا در کنار خیابان ملاقات کردم مشتاق دیدارش بودم و او نیز وقتی من و برادرم را دید بسیار بشاش و خوشحال شد 

رمضون متولد 1306 در چوپانان است نام رسمی او رمضان جلالپور است .او در نخلک کارگری کرده و در چوپانان هم کشاورزی نموده است اکتون بازنشسته است و در اصفهان در کنار فرزندانش روزگار را می گذراند . رمضون مدرک دوم سواد آموزی از نهضت دارد رمضون مردی بسیار شیرین سخن ،خوش بیان ،مهربان و دارای ذوق و سلیقه شاعری و دارای نوایی خوش است و ترانه های محلی را به زیبایی اجرا می نماید نمونه ای از سروده های او را در قالب دوبیتی در زیر بخوانید 

زنای چوپونونی زشت زشتند

ز تقوایی که دارند تو بهشتند

اگر خلقون نمی دانید بدانید

قلم در دست و کاغذ می نوشتند

قلم بشکست و کاغذ برهوا رفت

مگر که اسم اعظم می نوشتند 

 خوشحال می شوم که فرزندان او سروده هایش را بنویسند و به ایمیل این وبلاگ بفرستند تا مردم با او بیشتر آشنا شوندضمنا اگر خوانندگی او همراه با یک موسیقی ملایم به صورت کلیپی ضبط شود یادگاری بیاد ماندنی خواهد بود


  • قبض 2هزار تومانی برای ورود به مصر

روزنامه همشهری سفر > گردشگری - محمد باریکانی:از منطقه خورو بیابانک در روستای مصر نیز خبر رسیده است که گردشگران نوروزی برای ورود به این روستا می‌بایست مبلغ 2هزار تومان ورودیه پرداخت کنند.

یکی از گردشگران نوروزی در گفت‌وگو با روزنامه همشهری می‌گوید که دریافت عوارض اگر صرف آبادانی آن روستا شود راهکار خوبی است که می‌تواند موجب ارتقای خدمات به گردشگران شود. مشروط بر آنکه دریافت عوارض براساس برنامه و استراتژی مشخص باشد.

او با تأکید بر اینکه در قبال دریافت عوارض ورودی به روستای مصر هیچ خدماتی به گردشگران داده نشده است، گفت: با توجه به اینکه کویر مصر یکی از گردشگرپذیرترین مناطق بوم گردی کشور است به شرطی که این مبلغ صرف آبادانی آن منطقه شود می‌تواند به ارتقای صنعت گردشگری بینجامد. اما اگر فرایندی باشد که به درآمدی برای دهیاری روستای مصر تبدیل شود کارساز نیست.

او نیز همچون علی غفوری که به یزد سفر کرده بود از وضعیت یادگاری نویسی بر آثار و بناهای تاریخی منطقه خور و بیابانک ابراز تأسف می‌کند و به همشهری می‌گوید: متأسفانه به‌رغم اینکه بسیاری از گردشگران با خودروهای بسیار گران‌قیمت برای بازدید به روستای مصر و سایر مناطق کویری آمده بودند، اما در جای جای طبیعت به‌ویژه در کنار مسیرهای اصلی زباله‌ها رها شده بودند که اگر این روند ادامه داشته باشد کویر هم به‌زودی تبدیل به زباله‌دانی همچون جنگل‌های شمال کشور می‌شود. او از ضعف آموزش و آگاهی گردشگران نیز گلایه می‌کند و می‌گوید: حتی در امامزاده تاریخی بیاضه یا در خانه یغمای جندقی شاعر دوره قاجار نیز که اکنون تبدیل به مخروبه‌ شده است بیش از هر چیز آثار یادگاری‌نویسی‌ها مشاهده می‌شود. به گفته او، حتی مقبره حبیب یغمایی شاعر معاصر در خور و بیابانک که سراینده شعر روباه و زاغ است از یادگاری نویسی‌ها مصون نمانده است. او عامل یادگاری‌نویسی بر آثار تاریخی را فقر فرهنگی می‌داند و می‌گوید: وقتی یک ملت با ارزش آثار تاریخی و فرهنگی و میراث طبیعی خود آشنا نباشد طبیعی است که بر درخت‌های کهنسال و آثار و بناهای تاریخی حتی بر دیوار امامزاده‌ها یادگاری بنویسد و سقف و دیوارهای نقاشی شده امامزاده شهراب در جاده کویری منتهی به زواره را نیز با چاقو و اشیای دیگر پاک کند و به جایش یادگاری بنویسد.


 گزارش مهر از جاذبه های تاریخی و گردشگری اصفهان؛

جزیره‌ای رویایی در میان شن‌های روان مصر تا کمینگاه راهزنان درموته

ریگ جن: در مجاورت منطقه ویژه عباس آباد و چوپانان کویر بسیار زیبای ریگ جن قرار دارد که یکی از بزرگترین شنزارها و کویرهای ایران محسوب می‌شود.

ریگ جن از شرق شهرستان نایین شمال روستای چوپانان شروع شده و در شمال روستای علم  نخلک ادامه یافته و انتهای آن به ریگزارهای روان و تپه های ماسه‌ای می‌رسد و دارای تنوع در طرح و حجم است به گونه‌ای که تپه‌های ماسه‌ای به ارتفاع ۳۰ متر نیز وجود دارد و ‌چشم اندازهایی بسیار زیبا و متنوع را به نمایش می گذارد.

حرکت مداوم تپه های شنی از شمال شرق به جنوب غرب، سبب به وجود آمدن برآمدگی های تودر تویی می‌شود که تا چشم کار می‌کند ادامه دارد.

کویر مصر

از دیگر ویژگی‌های این منطقه آن است که با غروب خورشید و پایین آمدن دما زوزه هایی ناشی از سرد شدن هوا و استحکام ماسه ها به گوش می ‌رسد.

از ویژگی های مهم دیگر ریگزارجن وجود نیزارهای متعدد و بسیار زیبا همراه با وجود پرندگان زیبایی همچون هوبره و زاغ بورمی باشد ضمن اینکه در این ریگزار نیزارها و رودخانه های نمکی وجود دارد  که زیبایی خاصی را به نمایش می گذارد.

از چشم اندازهای بسیار زیبای این محل، وجود گنبدهای نمکی متنوع  با اشکال مختلف است که آن نیز به عنوان یک پتانسیل گردشگری برای جذب گردشگران می توان اشاره نمود.


ادامه مطلب

پدرم ، بدنبال رد پای خاطرات جوانی .
اثری از :علینقی جلال

این بزرگوار محمد بمانعلی (ممدببونعلی )در دوران پیری هستند


سرپرست میراث فرهنگی نایین:

بیش از سه هزار و 500 نفر مسافر نوروزی در شهر کویری انارک اسکان یافتند

نایین،اصفهان-ایرنا-سرپرست میراث فرهنگی وگردشگری نایین گفت: بیش از سه هزار و 500 نفر مسافر نوروزی در شهر کویری انارک اسکان یافتند.

محمود مدنبان روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد:از ابتدای سال جدید تاکنون بیش از سه هزار و 500 نفر مسافر نوروزی در قالب 250خانوار در چهار مدرسه و32 کلاس در شهر کویری انارک اسکان یافتند.

وی افزود: همچنین در تعطیلات نوروز امسال ، بیش از سه هزار نفر مسافر و گردشگر نوروزی از کاروانسرای تاریخی و سه هزار نفر از کاروانسرای انارک دراین شهر دیدن کردند.

وی افزود: بنای زیبای کاروانسرای انارک توسط محمدعلی حاج حیدر انارکی از سنگ و خشت و آجر و به سبک چهار ایوانی در حدود 120 سال پیش ساخته شده است.

وی اضافه کرد:این کاروانسرا دارای یکهزار و 600 متر زیربنا بوده و 16 اتاق با امکانات استراحت و طراحی سنتی و زیبا، سرویس های بهداشتی و حمام، دو دستگاه سوئیت مجهز، سالن موسیقی و غذاخوری است.

سرپرست میراث فرهنگی وگردشگری نایین خاطر نشان کرد: این اثر تاریخی برای پذیرایی از میهمانان و گردشگران کویر بازسازی شده و امکانات رفاهی برای اقامتی راحت و خاطره انگیز در اختیار مسافران نوروزی قرار گرفته است.

وی همچنین گفت:در این مدت بیش از 550 نفر از موزه انارک که بیش از ۷۰۰‬ قطعه اشیای تاریخی با ارزش در این موزه نگهداری می شود، دیدن کرده اند.

موزه مردم شناسی انارک توسط مردم و فعالان میراث فرهنگی این شهر و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال 1384 تاسیس شد . 

این موزه معرف فرهنگ بومی منطقه ، صنایع دستی ، حرف قدیمی ، آداب و سنن و رسومات این خطه ، معادن و فعالیت های مربوط به آن می باشد.

شهر کویری انارک در 75 کیلومتری شرق نایین واقع است.

ت/ 7136/ 2093تکذیب یک شایعه

اخیراٌ شایعه ای را در ایام عید در چوپانان شنیدم که فرزندان مرحوم باقر کلباسی منزل و املاکشان را در معرض فروش گذاشته اند و منزل و املاک حجت آّباد به فروش رسیده است در تماسی که با یکی از فرزندان مرحوم کلباسی داشتم ایشان فرمودند که تا کنون تصمیمی در مورد فروش اموالشان نگرفته اند و همه اخبار در این مورد کذب محض است و اگر تصمیمی در این مورد گرفته شود از این طریق به اطلاع همشهریان خواهد رسید


رییس پلیس راه استان اصفهان با بیان این که بیش ترین تصادفات توسط خودروی سواری شکل گرفته است اظهار داشت: محور اصفهان – نایین نیز در بین دیگر محورها و جاده های مواصلاتی بیش ترین آمار تصادف منجر به فوت را داشته است.به گزارش اینا به نقل از باشگاه خبرنگاران، سرهنگ رضایی در خصوص حوادث جاده ایی امسال گفت: خوشبختانه حوادث جاده ایی منجر به فوت امسال در مقایسه با میانگین 20 سال گذشته، 5 درصد کاهش یافته است.

وی گفت: خستگی و خواب آلودگی بیش ترین آمار تصادفات را به خود اختصاص داده است.

رییس پلیس راه استان اصفهان با بیان این که بیش ترین تصادفات توسط خودروی سواری شکل گرفته است اظهار داشت: محور اصفهان – نایین نیز در بین دیگر محورها و جاده های مواصلاتی بیش ترین آمار تصادف منجر به فوت را داشته است.

سرهنگ رضایی به روزهای پایانی تعطیلات نیز اشاره کرد و افزود : پیش بینی می شود جاده اصفهان- تهران بیش ترین حجم تردد را در روزهای پنج شنبه و جمعه به خود اختصاص دهد که مسافران باید زمان خود را مدیریت کنند و به پیک ترافیکی برنخورند.


آغاز سال نو با یک خبر خوب

به علت مسافرت به چوپانان و عدم دسترسی به اینترنت (امسال اکثر استفاده کنندگان از اینترنت تلفن همراه با مشکل روبرو بودند) نتوانستم مطلب جدیدی بنویسم 
Image result for ‫سیل در چوپانان‬‎
اما روزهای نهم و دهم فروردین در چوپانان باران خوبی باریدو به علت بارش باران روی کوههای عباس آباد سیل راه افتاد که جاده خاکی عباس آباد به وسیله سیل تا حدودی خراب شده بود خوشبختانه این سیل بدون هیچ خسارتی به چوپانان رسید هر چند که مقدار آن خیلی زیاد نبود ولی در بالای خیابان خلیج فارس همان خیابان حاج عباس خودمان برکه زیبایی تشکیل شده بود که اکثر همشهریان عزیز به تماشای آن می رفتند 
امیداورم در بهار امسال بارش های به موقع و خوبی داشته باشیم . چه خوب است مسئولین قنات ها باز دیدی از نقاط خطر ساز قنات داشته باشند وپیش بینی های لازم انجام گیرد تا اگر بارش شدیدی اتفاق افتاد کشاورزان دچار خسارت نشوند

هوای روز سیزده بدررئیس اداره پیش بینی هواشناسی استان اصفهان گفت : هوا در ، چوپانان، روز سیزدهم فروردین کمی ابری، تا قسمتی ابری  گاهی وزش باد پیش بینی می‌شود


دیدار در غربت

نوشته :نسل سومی

با اتوموبیل شخصی ام در یک اتوبان به سوی لس آنجلس می رفتم و در دنیای آرزوهایم تک و تنها در یک کشور غریب فکر می کردم اما بوق ماشین های پشت سرم مرا به خود آورد و تازه متوجه شدم که سرعتم کاهش یافته و وقتی پدال گاز را فشردم تازه فهمیدم که موتور خاموش شده است ماشین را به کناره جاده هدایت کردم و ایستادم با مکافات زیاد موتور دوباره روشن شد اما متوجه شدم که ریپ می زند به همین علت از حاشیه جاده حرکت کردم اما نزدیک یک توقفگاه ماشین خاموش شد و دیگر روشن نشد با زحمت زیاد ماشین را هل دادم تا به داخل پارکینگ رسیدم و متوقف شدم ، بهتر ین کار کمک گرفتن از یک مکانیک بود برای اینکار می بایست خودم را به یک تعمیر گاه می رساندم .لذا در کنار جاده با بلند کردن دست تقاضا می کردم مرا سوار کنند اما نیم ساعتی گذشت و همه ماشین ها بی تفاوت از کنارم می گذشتند تا اینکه بالاخره یک تریلی در پارکینگ توقف کرد.مشکل خود را به او گفتم و او مر سوار کامیون کرد  ، در شروع حرکت چند سوال کردم که باب گفتگو را با او باز کنم اما او مایل به این کار نبود بهتر تشخیص دادم که آرام باشم تا به مقصد خود برسم 
همانطور که به مناظر اطراف می نگریستم خود را در بیابانهای اطراف انارک احساس کردم و نا خود آگاه دو بیتی های زیر را با آواز شروع به خواندن کردم

ری یک سنگی سیبی تو کنجی چمبه
قیدیما وم نیویشته خوی بیرمبه
نبادا قدری دی روها نداربی
الاوو عمرو و- آدم باری پمبه....

دلوم تنگو زیمی حوشکو؛هیوا جِم
ایُور یَگ بار بی ای روها ایساجم:
گو ری تختی قیرومساقا هنیگم
وه هم از حال و رویی خوی ایواجم..

در حالیکه از عکس العمل راننده بیخبر بودم دوبیتی دوم که تمام شد وبه فکر دوبیتی سوم بودم  متوجه شدم راننده در پارکینگ کنار جاده توقف کرد و بدون هیچ سخنی به من خیره خیره نگاه می کرد فوری از او معذرت خواستم و به او قول دادم که دیگر آواز نمی خوانم
راننده همانطور که به من خیره شده بود گفت :تو پور کی ای؟
و انگار دنیایی را به من داده اند چون در قلب امریکا یک نفر با من انارکی صحبت کرد،به چشمان کنجکاوش نگریستم و فوری او را شناختم او همبازی و همکلاسی دوران دبستان من بود گفتم : احمد خویوتی
او فریاد کشید رضا و مرا بغل کرد و حالا اشک شوق و گریه هایمان پایانی نداشت 
احمد در آوردن مکانیک و راه اندازی ماشین همٌت کرد و شب را هم با هم در منزلم گذراندیم 
تا امریکا بودم حداقل ماهی یکبار احمد را می دیدم و هر دوی ما از این ملاقات انرژی مضاعف می گرفتیم 
چقدر دوستی های دوران بچگی شیرینند!!


نیم میلیون گردشگر در شهرستان کویری خور وبیابانک

اصفهان / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی 

بیش از نیم میلیون گردشگر وارد شهرستان کویری خور وبیابانک شده اند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما (واحد مرکزی خبر) مدیر کل میراث فرهنگی استان و دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر استان اصفهان گفت: تا کنون بیش از نیم میلیون گردشگر از شهرستان کویری خور وبیابانک بازدید کرده اند در حالی که در تعطیلات نوروزی سال 93 حدود 300هزار گردشگراز این شهرستان دیدن کردند.
اله یاری افزود : در نوروز امسال بیش از 16هزار و 500 نفر در اقامتگاه های بوم گردی این شهرستان اقامت کرده اند. 
دبیر ستاد دائم هماهنگی خدمات سفر استان اصفهان گفت : خور و بیابانک به یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری استان اصفهان پس از اصفهان و کاشان تبدیل شده است.
وی گفت: 32 اقامتگاه روستایی با عنوان اقامتگاه های بوم گردی در شهر خور و روستاهایی همچون عروسان ، گرمه و ایراج فعالیت می کنند.
شهرستان خوروبیابانک در شمال شرق استان و در قلب کویر مرکزی ایران قرار گرفته است. 
فاصله این شهرستان از شهر اصفهان در حدود 450کیلومتر است.


اجرای خیابانی تئاتر«دردسر انارک» به کارگردانی علی رحیمی

اعلام برنامه اجراهای خیابانی تئاتر شهر در تعطیلات نوروز

نمایش خیابانی
شناسهٔ خبر: 2523054 
برنامه کامل اجرای آثار نمایشی خیابانی محوطه تئاتر شهر در ایام تعطیلات نوروز مشخص شد.

سامان خلیلیان مدیر اجرایی این اجراهای نمایشی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مجموعه ای از آثار نمایشی خیابانی از امروز پنجم فروردین به مدت هشت روز در محوطه مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود.

وی ادامه داد: این مجموعه آثار نمایشی که با همکاری تئاتر شهر و اداره کل هنرهای نمایشی به مناسبت فرا رسیدن سال نو اجرا می شود از تاریخ یاد شده تا روز پنجشنبه سیزدهم فروردین ماه بین ساعت های ۱۷ تا ۱۷:۳۰ در محوطه تئاتر شهر پذیرای دوستداران تئاتر خواهد بود.

خلیلیان در معرفی آثار نمایشی این دوره از اجراهای عمومی نمایش خیابانی توضیح داد: نمایش های «بازگشت به وطن» به کارگردانی مرتضی وکیلیان، «شش ماه خدمت» به کارگردانی جمشید عسگری، «آگهی استخدام» مسعود مهرابی، «میر نوروزی» مژگان رضاییان، «خبرنگار بی خبر» هادی عطایی، «مبارک و حاجی فیروز» به کارگردانی مجتبی دربندی، «دردسر انارک» به کارگردانی علی رحیمی آثاری هستند که در این ایام برای شهروندان تهرانی اجرا می شود.

این کارگردان تئاتر خیابانی در پایان بیان کرد: محتوای اغلب آثاری که قرار است در این مدت پذیرای دوستداران تئاتر باشد با حال و هوای نوروزی است و تصور می کنم با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه خواهد شد.


یک حادثه تلخ و ضد فرهنگی 
Image result for ‫پنچری پژوه‬‎
تصویر آرشیوی است
دیشب یک اتوموبیل سواری که در خیابان اصلی پارک بوده توسط شخص یا اشخاص ناشناسی بوسیله چاقو هر چهار چرخ ماشین بریده شده و دو اتوموبیل مهمانان همان خانواده که در کوچه پارک بوده اند نیز از هر کدام یک چرخش بوسیله چاقو بریده شده است .
این حرکت ضد فرهنگی توسط هر کس و به هر عنوانی در ایام عید محکوم است درست است که امکان دارد این مسأله یک انتقام شخصی بوده اما با توجه به اینکه در ایام عید خانواده های زیادی از اقصی نقاط کشور با اتومبیل شخصی به چوپانان می آِیند و ایجاد احساس نا امنی بدترین حرکت ضد فرهنگی است و دیدگاه بدی را نسبت به مردم چوپانان ایجاد می نماید لذا از مسئولین امنیتی تقاضا داریم تا آنجا که ممکن است نسبت به از بین بردن اینگونه حرکات زشت و ناپسند اقدام فرمایند


هوای اصفهان سرد می شود

اصفهان- ایرنا- دمای هوا در بیشتر نقاط استان اصفهان تا چهارشنبه پنجم فروردین امسال چهار تا شش درجه سانتیگراد کاهش می یابد.

دمای فعلی کلان شهر اصفهان، 12 درجه سانتیگراد است که بیشینه آن برای امروز 20 درجه و کمینه آن یک درجه سانتیگراد پیش بینی شده است.

رطوبت فعلی اصفهان 13 درصد و سرعت باد 25 متر در ثانیه است.

گرمترین نقطه استان اصفهان در روز دوشنبه، چوپانان و خور و بیابانک در شرق استان با 26 درجه سانتیگراد و سردترین، فریدونشهر در غرب استان با پنج درجه سانتیگراد زیر صفر است.


آداب ایام عید
نوشته : دکتر حمید زاهدی
نصیحت پدر بزرگم خیلی ساله تو ذهنم مونده.
میگفت:اگه مهمون خونه ای بودین و 
صاحب خونه براتون چای آورد
رد نکنین ،
شاید 
این تنها چیزیه که برای پذیرایی
از مهمونش داره
و اگه نخورین نمیدونه باید چیکار کنه...
دم عیدی حواسمون به دستای خالی باشه....


برچسب‌ها: چوپانان